NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Coraz bliżej do uruchomienia nocnego pociągu RegioJet Praga – Kraków – Przemyśl – Lwów!

Coraz bliżej do uruchomienia nocnego pociągu RegioJet Praga – Kraków – Przemyśl – Lwów!

Redakcja
Mat. YT / "Martin96 - pociągi CZ/SK/PL"

RegioJet wkrótce będzie chciało uruchomić nowe, nocne połączenie z Pragi do Przemyśla i dalej do Lwowa. Przewoźnik czeka teraz tylko na przywrócenie ruchu kolejowego na granicy. A w tej sprawie prowadzone są już rozmowy polsko-ukraińskie.

O pierwszych doniesieniach w sprawie nowego połączenia uruchamianego na terenie Polski, przez prywatnego przewoźnika informowaliśmy już w zeszłym roku. Przez ten czas zmieniały się zarówno terminy, jak i sama trasa. Pierwotnie RegioJet chciał uruchomić nocne połączenie w relacji Praga – Kraków – Przemyśl, z wieczornymi odjazdami i przyjazdami w porannych godzinach. Gdyby nie sytuacja związana z koronawirusem, RegioJet już od kilku miesięcy kursowałby do Przemyśla. Natomiast trasa do Przemyśla została odłożona w czasie z powodu obostrzeń. A dokładniej, przewoźnik nie chciał uruchamiać pociągów, dopóki na terenie Polski, w pociągu zajętych może być 50% miejsc siedzących.

Od 15 maja, obostrzenie w tej sprawie zostanie zniesione, tym samym w pociągach będzie mogło być zajęte 100% wszystkich miejsc siedzących. Tyle, że na przestrzeni czasu RegioJet zdążył nieco zmienić swoją koncepcję. Przewoźnik chcę kursować w wydłużonej trasie, do Lwowa. W tej sprawie, pod koniec 2020 roku do Urzędu Transportu Kolejowego wpłynął wniosek w sprawie uruchomienia połączenia komercyjnego na trasie Przemyśl Główny – Granica Państwa – (Lwów). Odcinek od granicy do Lwowa miałby być obsługiwany przez Koleje Ukraińskie. Problem pojawia w postaci zamkniętej granicy dla połączeń pasażerskich.

Jak poinformował portal NaKolei.pl Rzecznik Prasowy RegioJet, Aleš Ondrůj – przewoźnik jest w kontakcie z zagranicznymi urzędami, w przypadku gdy granica dla przewozów pasażerskich zostanie ponownie otwarta – RegioJet wystartuje ze swoim połączeniem. Już teraz w tej sprawie Koleje Ukraińskie rozmawiają z PKP Intercity. Chcą, aby w najbliższym czasie przywrócono ruch pociągów międzynarodowych na granicy.

Przypomnijmy, że RegioJet chce wykonywać swoje usługi do 10 grudnia 2025 r. – tak zawnioskował do UTK. Codziennie ma realizować jedno nocne połączenie, od poniedziałku do niedzieli.

Zobacz również: Wakacyjne podróże pociągiem z Przemyśla przez Kraków i Pragę do Chorwacji

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności