Kolej na świecie Przewozy towarowe Tabor

Chińczycy zaprezentowali prototyp superszybkiego pociągu towarowego [ZDJĘCIA]

Chińczycy zaprezentowali prototyp superszybkiego pociągu towarowego [ZDJĘCIA] Fot. TT/China Daily

Chiński producent taboru kolejowego CRRC zaprezentował prototyp pociągu towarowego nowej generacji. Pociąg wyglądem nie odbiega od superszybkich EZT pasażerskich, a załadowany towarem ma rozpędzać się do 350 km/h.

Największy na świecie producent taboru kolejowego zaprezentował prototyp pierwszego pociągu towarowego, który będzie rozpędzać się do 350 km/h. CRRC Tangshan swój nowy prototyp oparł na jednostce ezt CR400BF. W zamiarze CRRC, nowy pociąg miałby obsługiwać przesyłki dla e-sklepów. Trasy jakie miałby pokonywać to 600-1500 km, przy osiągalnej prędkości 350 km/h takie odległości nie sprawiają żadnego wrażenia.

Już w listopadzie Chińczycy zamierzali “przemeblować” jedną ze swoich jednostek pasażerskich, demontując fotele. “Unowocześniony” pociąg miał w ten sposób być wykorzystany podczas festiwalu zakupów w Wuhan, zorganizowany przez jeden z największych chińskich sklepów internetowych Alibaba.

Nowy prototyp, który wyjechał z fabryki w środę, 23 grudnia został wyposażony w znacznie szersze drzwi, co ułatwi załadunek towarów na pokład. Nowy pociąg towarowy ma być w stanie przetransportować ładunek o łącznej masie 120 ton. Wyposażony zostanie również w system, pozwalający na logistyczne rozłożenie ładunku w jednostce oraz łatwiejszy rozładunek.

Według Chińczyków taki pociąg byłby ogromnym konkurentem dla samolotów cargo w odległości od 600 do 1500 km.

Fot. TT/China Daily