Ekonomia i rynek Transport miejski Wiadomości

Berlin zamawia 90 elektrycznych Solarisów

Berlin zamawia 90 elektrycznych Solarisów fot. Solaris

BVG, berlińska spółka transportu publicznego, już po raz kolejny wybrała pojazdy marki Solaris. Do końca 2020 roku do Berlina zostanie dostarczonych 90 bezemisyjnych autobusów. To jeden z największych przetargów na pojazdy bateryjne w Europie.

Zgodnie z ustaleniami, realizacja kontraktu zostanie rozłożona na kilka etapów. Pierwszy autobus zostanie dostarczony do Berlina na początku przyszłego roku, a następne w trzech kolejnych transzach: 29 sztuk w I kwartale 2020, 30 sztuk w II kwartale 2020 i ostatnie 30 sztuk w IV kwartale 2020 roku.

To bardzo budujące, że Berlin po raz kolejny stawia na rozwój bezemisyjnego transportu publicznego. Wybór 90 autobusów elektrycznych z rodziny Solarisa bez wątpienia przyczyni się do zwiększenia komfortu życia berlińczyków. Elektromobilność bezpośrednio przekłada się na zmniejszenie poziomu hałasu i zanieczyszczenia powietrza w miastach. Elektromobilność to przyszłość, która już dziś staje się naszą rzeczywistością – mówi Petros Spinaris, Wiceprezes Zarządu Solaris Bus & Coach S.A.

W latach 2015-2019 polski producent zakontraktował dla berlińskiego przewoźnika 35 autobusów bezemisyjnych. Wraz ze świeżo podpisanym kontraktem, flota solarisowych pojazdów elektrycznych obsługiwanych przez BVG będzie liczyła 125 sztuk. Solarisy Urbino 12 electric to doceniany na arenie międzynarodowej model nagrodzony zaszczytnym tytułem „Bus Of The Year 2017”. Źródłem napędu tych bezemisyjnych pojazdów będzie oś elektryczna z zintegrowanymi silnikami elektrycznymi. Autobusy będą wyposażone w baterie o całkowitej pojemności nominalnej 300 kWh. Ich ładowanie możliwe będzie poprzez system plug-in. Każdy z 90 zamówionych przez BVG autobusów pomieści 70 pasażerów. Na komfort jazdy będą miały wpływ takie udogodnienia, jak system klimatyzacji, monitoring oraz dostępne dla pasażerów gniazda USB. W autobusach zamontowany zostanie system informacji pasażerskiej z głosową zapowiedzią przystanków.