NaKolei.pl WiadomościTabor Będzie więcej tramwajów PESA w stolicy Estonii! Tallin potwierdził domówienie kolejnych pojazdów

Będzie więcej tramwajów PESA w stolicy Estonii! Tallin potwierdził domówienie kolejnych pojazdów

Redakcja
Mat. Pesa Bydgoszcz

PESA podpisała  umowę na dostawę tramwajów dla Tallina pod koniec maja tego roku. Wersja podstawowa zakładała dostarczenie do stolicy Estonii 8 pojazdów, ale zamawiający miał prawo skorzystania z opcji na kolejne 15 tramwajów w terminie do końca września 2023.

Estończycy podjęli jednak decyzję znacznie szybciej i  już potwierdzili zamówienie z opcji. Oznacza to, że w PESA dostarczy do Tallina w sumie 23 tramwaje.

Zaproponowaliśmy Tallinowi komfortowe, nowoczesne i przyjazne środowisku tramwaje. Cieszę się, że władze TLT tak szybko zdecydowały o skorzystaniu z opcji. To ważne również dlatego, że w naszej Strategii 2026+ Pribaltica jest jednym z  rynków, na których konsekwentnie chcemy zwiększać naszą obecność – powiedział Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu PESA

PESA zaoferowała Tallinowi 3-członowy tramwaj z rodziny Twist o długości 28,56 metra, mogący przewieźć do 309 pasażerów pasażerów (w tym 65 na miejscach siedzących). Ich prędkość konstrukcyjna to 80 km/h, a eksploatacyjna – 50 km/h. Zostaną wyposażone w nowoczesne systemy informacji, sprzedaży biletów, zliczania pasażerów, monitoringu, rekuperacji energii oraz diagnostyki online. Zarówno kabina motorniczego, jak i przestrzeń pasażerska będą klimatyzowane, a nowością będzie podgrzewana podłoga.

 Wartość kontraktu to 52 mln EUR (podstawowe zamówienie + opcja).

Przygotowania do produkcji pojazdów już rozpoczęliśmy, szybkie  uruchomienie opcji pozwoli właściwie przygotować harmonogram dostaw komponentów i dostosować nasze plany produkcyjne. Chcemy pierwszy tramwaj dostarczyć wiosną 2024, a ostatni powinien dotrzeć do Tallina do czerwca 2025 r. – zapowiedział Paweł Hardy, kierownik kontraktu Tallin w PESA

Zakup nowoczesnych tramwajów to część projektu modernizacji komunikacji w Tallinie. Zakłada on między innymi budowę nowej linii tramwajowej „Stary Port”, zakup taboru i powstanie hubu przesiadkowego. Całość jest jednym z kluczowych elementów estońskiej części Rail Baltica.

Nowa linia tramwajowa połączy Stary Port z terminalem Rail Baltica i lotniskiem. Dzięki tej inwestycji w Tallinie powstanie bardzo ważny dla miasta nowoczesny węzeł przesiadkowy, gdzie na jednej stacji spotkają się linie autobusowe, kolejowe i tramwajowe – podkreślał po podpisaniu umowy  Andrei Novikov, Wice Mer Tallina i Przewodniczący Rady Nadzorczej Zarządu Transportu Publicznego.

PESA dostarczyła do tej pory ponad 800 tramwajów do kilkunastu miast w Europie. Wyprodukowane w Bydgoszczy tramwaje wożą mieszkańców takich miast jak Warszawa, Wrocław, Gdańsk, Kraków, Sofia, Moskwa, Kijów, Jassy, Cluj czy Seged. W tej chwili spółka realizuje zamówienia na dostawę kolejnych tramwajów dla Sofii, Krajowej w Rumunii i Wrocławia. Ostatnio wygrała przetarg na dostawę do 46 tramwajów dla Bydgoszczy.

Mat. Pesa Bydgoszcz

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności