Ambitne plany przedstawiła APS Energia w swojej strategii na lata 2022-2026. Zmiany w otoczeniu biznesowym i sytuacja wywołana pandemią koronawirusa Covid-19 skłoniły prywatną, giełdową spółkę do opracowania nowej Strategii.
Jak przyznaje APS Energia zmiany wymusiła także nowoprzyjęta polityka energetyczna Polski oraz przyspieszona transformacja energetyczna na świecie. Producent systemów zasilania awaryjnego zamierza zwiększyć swoją działalność nie tylko w dotychczasowych branżach (przemysłu, transportu i trakcji, energetyce atomowej), lecz także w planach ma poszerzenie oferty o technologie magazynowania energii i OZE. Inwestycja w ten obszar miałaby być przeprowadzona w latach 2023-2024.
Jak czytamy w komunikacie Grupa APS Energia ma zamiar zwiększyć skalę działalności i rozszerzyć również swój asortyment produktów i usług w dziedzinie Trakcji&Transportu (pojazdy szynowe, tramwaje, autobusy, metro, infrastruktura trakcyjna). Oferta produktów Grupy dzięki działaniom w obszarze B&R zostanie powiększona o urządzenia takie jak: trakcja jezdna (systemy napędowe, systemy przetwarzania energii, systemy kontroli parametrów i sterowania pojazdem).
Aby poprawić efektywność oferowanych rozwiązań APS Energia planuje zwiększyć zasoby własnych działów rozwojowych (B&R) wraz ze współpracą z jednostkami badawczymi i uczelniami. Jak twierdzi jedynie strategiczne inwestycje w innowacje i zrównoważone technologie pozwolą na utrzymanie pozycji i przyśpieszonego rozwoju działalności Grupy. Aktualnie prowadzone są lub planowane kolejne prace B&R w takich obszarach jak:
- trakcja kolejowa – napędy i systemy przetwarzania energii;
- trakcja jezdna;
- transport – urządzenia dla autobusu;
- magazyny energii;
- infrastruktura trakcyjna (np. sygnalizatory i wskaźniki LED);
- urządzenia typu static switch, jako wyposażenie komplementarne do falowników napięciowych BFI;
- elektromobilność;
- optymalizacja cenowa i technologiczna istniejących produktów;
- wykorzystanie najnowszych topologii i komponentów półprzewodnikowych.
Jak spółka notowana na GPW zamierza spełnić powyższe plany? Jak podkreśla Zarząd Spółki celem nadrzędnym Grupy jest osiągnięcie wzrostu wartości dla Akcjonariuszy oraz zapewnienie dodatniej dynamiki przychodów na poziomie średniego wzrostu sprzedaży (CAGR-35%), czyli docelowo ponad 500 mln złotych w 2026 r., przy jednoczesnym zapewnieniu stabilności finansowej w perspektywie najbliższych lat. Dla porównania w 2020 roku przychody ze sprzedaży wyniosły 85 mln zł.
APS Energia jest producentem i dostawcą przemysłowych systemów zasilania awaryjnego. Głównymi klientami APS są spółki z sektora energetycznego oraz nafty i gazu zarówno w kraju, jak i za granicą. Spółka zadebiutowała na rynku głównym GPW w 2015 r. Dodatkowo, jak podaje, współpracuje z wiodącymi producentami pojazdów szynowych oraz autobusów elektrycznych w Polsce i na świecie. Przetwornice statyczne, ładowarki akumulatorów, falowniki napięciowe czy przetwornice DC/DC produkcji Grupy APS Energia zasilają pojazdy m.in. EMU: DART, ELF, DMU: Link oraz wagony pasażerskie.