NaKolei.pl WiadomościTabor Alstom dostarczy 36 pociągów Metropolis dla 8 i 9 linii metra w São Paulo

Alstom dostarczy 36 pociągów Metropolis dla 8 i 9 linii metra w São Paulo

Redakcja
Fot. Wiki Commons

Alstom dostarczy 36 ośmiowagonowych pociągów dla 8 i 9 linii metra w São Paulo w Brazylii. Nowe pociągi są częścią pakietu ulepszeń i zobowiązań podjętych przez konsorcjum ViaMobilidade, które wygrało koncesję na obsługę obu linii na 30 lat dla Companhia Paulista de Trens Metropolitanos (CPTM).

Nowa flota Metropolis składa się z tego samego modelu, co obecne pociągi, które CPTM wykorzystuje na linii 12 i 13. Pojazdy wykonane są ze stali nierdzewnej, a jedną z głównych zalet jest ich trwałość: przedziały wagonów wytrzymują ponad 40 lat eksploatacji i są lżejsze w porównaniu z modelami wykonanymi ze stali węglowej. Ponadto zużywają mniej energii, a co za tym idzie, są bardziej energooszczędne. Każdy pociąg może pomieścić 2600 pasażerów.

Drzwi i korytarze w pociągach zaprojektowano, by zapewnić doskonałą płynność podczas wymiany pasażerów. Duże okna i drzwi będą zapewniać dobry widok na zewnątrz, gwarantując pasażerom bezpieczną i komfortową podróż. Pojazdy posiadają też miejsca zarezerwowane dla osób o ograniczonej mobilności. Pociągi będą również wyposażone w nowoczesne technologie: system zliczania pasażerów, dynamiczne mapy rozkładu linii metra, monitory, monitoring wizyjny oraz system do wykrywania i gaszenia pożaru.

Cieszymy się, że ViaMobilidade wybrało Alstom do produkcji nowych pociągów dla linii 8 i 9, wspierając tym samym plany rządu dotyczące zapewnienia bezpiecznego, niezawodnego i wydajnego transportu publicznego dla pasażerów w São Paolo. Umacnia to pozycję Alstom jako globalnego dostawcy usług w zakresie mobilności, oferującego innowacyjne rozwiązania dostosowane do potrzeb każdego klienta – powiedział Pierre Bercaire, dyrektor zarządzający Alstom w Brazylii

Linie 8 i 9 CPTM przewożą ponad milion pasażerów dziennie (według danych sprzed pandemii). Linia 8, która łączy Júlio Prestes z Amador Bueno, ma 41,6 kilometra długości i 22 stacje. Obsługuje gminy São Paulo, Osasco, Carapicuíba, Barueri, Jandira i Itapevi. Z kolei linia 9 łączy Osasco z Varginha, ma 32 kilometry długości i 18 stacji oraz obsługuje miasta São Paulo i Osasco.

W zakładzie Alstom w Taubaté w stanie São Paulo, Alstom zainwestuje w nową linię produkcyjną, która podwoi moce produkcyjne i przyczyni się do powstania ponad 500 miejsc pracy. Oprócz produkcji wagonów Metropolis dla Sao Paulo, zakład w Taubaté będzie również produkował wagony Metropolis dla Bukaresztu w Rumunii i Tajpej na Tajwanie.

Dzięki wielu możliwym konfiguracjom, pociągi Metropolis produkowane przez Alstom są eksploatowane na całym świecie od ponad 20 lat. Zamówiło lub eksploatuje je ponad 30 miast, w tym Amsterdam, Singapur, Panama City, Barcelona, Paryż, Rijad, Dubaj, Sydney i Montreal.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności