Dwie oferty otrzymał Gdańsk w ponowionym przetargu na dostawę 20 niskopodłogowych, dwukierunkowych tramwajów. I ponownie swoje oferty złożyły te same firmy: PESA Bydgoszcz oraz Škoda.
Komisja przetargowa spółki Gdańskie Autobusy i Tramwaje dokonała otwarcia ofert. O zdobycie zamówienia starają się ponownie PESA i Škoda. Nieco tańsza jest propozycja spółki Pojazdy Szynowe PESA Bydgoszcz, która opiewa na niespełna 524, 167 mln zł brutto. Škoda Transportation zaproponowała zaś, że wyprodukuje tramwaje dla Gdańska za około 524,463 mln zł. Jednak do ceny czeskiego producenta GAiT muszą – zgodnie z prawem zamówień publicznych – doliczyć polski podatek VAT w wysokości 23%, aby obie oferty były porównywalne pod względem parametrów kosztowych. W takim przypadku oferta Škody wzrasta do kwoty około 645, 089 mln zł brutto.
Gdańskie Autobusy i Tramwaje mają zarezerwowaną kwotę 516,6 mln zł na sfinansowanie zakupu 20 nowych tramwajów. Oferta PESY nieznacznie przekracza budżet zamawiającego, co daje nadzieję na to, że GAiT rozstrzygną ten przetarg. Spółka poinformowała, że teraz trwa proces szczegółowej analizy formalno-prawnej złożonych propozycji dostaw tramwajów. I po nim zamawiający podejmie decyzję o dalszych krokach
Poprzednie postepowanie dotyczyło zakupu 35 tramwajów, w tym 20 jako zamówienie podstawowe i 15 jako opcjonalne. Oferty złożyli tylko dwaj producenci: Škoda Transportation i PESA Bydgoszcz. Po analizie dokumentów okazało się, że obie były bardzo zbliżone, gdyż opiewały na około 1,07 mld zł brutto. Ale jednocześnie znacznie przekroczyły budżet zamawiającego, bo GAiT planowały, że wydadzą na nowe tramwaje nie więcej jak 904, 05 mln zł brutto. Propozycje przetargowe przekraczają więc ten limit o ponad 170 mln zł. Dlatego miasto założyło, że w nowym postepowaniu nie będzie już prawa opcji i zamówienie obejmie tylko 20 pojazdów.
Powtórzenie przetargu okazało się słuszną decyzją i jesteśmy pozytywnie zaskoczeni złożonymi ofertami. Dostaliśmy dwie propozycje nowoczesnych pojazdów spełniające nasze oczekiwania i pozwalają myśleć o nowoczesnym taborze dla Gdańsk – powiedział Maciej Lisicki, prezes Gdańskich Autobusów i Tramwajów.
Najdłuższe pojazdy w Polsce
W ramach postępowania GAiT planuje zakup 20 tramwajów o długości między 45 a 47 metrów. Będą to tym samym najdłuższe pojazdy, które trafią na ulice polskich miast. Nowe składy pomieszczą ponad 310 pasażerów, zapewniając jednocześnie co najmniej 96 miejsc siedzących. Pojazdy będą też wyposażone w 17 ekranów z informacją pasażerską, gniazda ładujące USB oraz automatyczną klimatyzację. Wszystkie drzwi w składach będą podwójne i dostępne z poziomu niskiej podłogi.
Producent, który otrzyma zamówienie, wyposaży pojazdy w zaawansowany system antykolizyjny oparty na kamerach, radarze i lidarze, czyli laserowych czujnikach. Składy będą także w pełni przystosowane do sprawnego pokonywania trasy Gdańsk Południe – Wrzeszcz. Cały pojazd będzie chroniony gwarancją przez co najmniej 3 lata bez limitu kilometrów, przy czym wybrane podzespoły – dłużej. System informacji pasażerskiej obejmie 5-letnia gwarancja, a powłokę lakierniczą – 7-letnia. Dostawca przeszkoli łącznie ponad 60 pracowników technicznych, motorniczych oraz przyszłych instruktorów jazdy.

