Strona główna » Wiadomości » Kadry i ludzie » 2019 rok przyniesie obowiązkowe trzygodzinne szkolenie na symulatorze (minimum raz w roku)

2019 rok przyniesie obowiązkowe trzygodzinne szkolenie na symulatorze (minimum raz w roku)

Redakcja
fot. POLREGIO

Nowe przepisy i obowiązki wchodzące w życie kolejowe od nowego roku przyniosą m.in. obowiązkowe szkolenie na symulatorze. Musi trwać trzy godziny i odbyć się choć raz w roku.

Od 2019 roku każdy maszynista będzie musiał co najmniej raz w roku przejść trzygodzinne szkolenie na symulatorze pojazdu kolejowego-informuje UTK. Szkolenie na symulatorze ma sprawdzić sposób prowadzenia pojazdu kolejowego oraz reakcji maszynisty w sytuacjach z jakimi może się on spotkać w trakcie pracy.

Obowiązek szkoleń obejmie prawie 17 tysięcy osób pracujących na stanowisku maszynisty. Nie będą natomiast nim objęci zatrudnieni na stanowisku prowadzącego pojazdy kolejowe. Przy dwunastogodzinnym trybie pracy we wszystkich ośrodkach szkoleniowych w Polsce powinno być dostępnych co najmniej 16 takich urządzeń.

Jakie powinny być symulatory?

Prezes UTK: Obowiązkowe wyposażenie obejmuje rzeczywisty pulpit maszynisty pojazdu kolejowego, urządzenia sterujące, urządzenia bezpiecznej kontroli jazdy pociągu, podzespoły oraz inne elementy wchodzące w skład standardowego wyposażenia takiego pulpitu. Wymagany jest również system odtwarzania dźwięków związanych z ruchem pojazdu kolejowego a także urządzenia znajdujące się w kabinie maszynisty. Rekomendowane jest wyposażenie albo chociaż zapewnienie możliwości rozbudowy symulatora w przyszłości o urządzenia symulujące działanie ERMTS. Pulpit maszynisty w symulatorze nie może być wirtualny.

Potrzeba w Polsce minimum 16 symulatorów, by zapewnić odpowiednie wyszkolenie maszynistów. Przypomnijmy, że pod koniec czerwca w Szczecinie otwarto Centrum Szkolenia Maszynistów. Przyszli maszyniści będą mogli ćwiczyć na nowoczesnym symulatorze imitującym kabinę Impulsa II od Newagu.

Podobne artykuły