Kolej na świecie Tabor

Wodorowy pociąg Coradia iLint Alstomu po pierwszym kursie z pasażerami

Wodorowy pociąg Coradia iLint Alstomu po pierwszym kursie z pasażerami fot. Alstom

Alstom prezentuje swoje produkty na InnoTrans 2018. Jednym z nich jest pociąg wodorowy Coradia iLint, który jest już po pierwszej jeździe z pasażerami na pokładzie.

O tym bezemisyjnym pociągu dla Dolnej Saksonii pisaliśmy już w listopadzie 2017 roku. Jest to pierwszy na świecie napędzany wodorem pociąg, który już przygotowuje się do regularnego kursowania. Olaf Lies, minister gospodarki i transportu Dolnej Saksonii powiedział, że składy Coradia to „prawdziwa alternatywa dla pociągów z silnikami wysokoprężnymi”. Według słów producenta Coradia iLint na jednym zbiorniku może przejechać do 1 tys. kilometrów z maksymalną prędkością do 140 km/h.

Pociąg można zobaczyć na rozpoczynających się dziś międzynarodowych targach InnoTrans 2018 w Berlinie. Jak podaje BusinessInsider, trasa pociągu przebiega z Cuxhaven do Buxtehude. W listopadzie ubiegłego roku Alstom podpisał umowę z landem Dolnej Saksonii na dostawę 14 pociągów tego typu. Projekt zakupu został w części sfinansowany z budżetu federalnego, z którego w ramach Narodowego Programu Innowacji zostało przekazanych 8,4 mln euro.

Pociąg Coradia iLint został zaprezentowany po raz pierwszy na InnoTransie 2016. Dziś symbolicznie pojawia się tam znowu, w kolejnej edycji. Alstom zamierza skupić się na promocji pojazdów bezemisyjnych, nowoczesnych, sprzyjających podróżnym i środowisku.

Projekt korzysta ze wsparcia niemieckiego Ministerstwa Gospodarki i Mobilności, a rozwój projektu Coradia iLint został sfinansowany przez niemiecki rząd w ramach Narodowego Programu Innowacji w zakresie technologii wodorowych i ogniw paliwowych (NIP).