NaKolei.pl WiadomościTabor Wodór – ogromna szansa dla polskiej gospodarki

Wodór – ogromna szansa dla polskiej gospodarki

Redakcja
Platforma PESA Regio160 z ogniwem wodorowym. Mat. Pesa Bydgoszcz

Polska wielkimi krokami zbliża się do rewolucji energetycznej. Nic więc dziwnego, że to właśnie energetyka będzie jednym z kluczowych tematów poruszanym przez ekspertów w trakcie największego wydarzenia gospodarczego w północnej Polsce – IV Forum Wizja Rozwoju. Ważnym elementem tegorocznych rozmów będzie m.in. ogromny potencjał wodoru.

Jaka jest rola wodoru w kształtowaniu przyszłości krajowego przemysłu, energetyki i transportu? Coraz większa. Premier Mateusz Morawiecki zapowiedział utworzenie na Śląsku doliny wodorowej – miejsca, w którym produkowane będą ogniwa paliwowe i autobusy wodorowe, a niskoemisyjny wodór wykorzystywany na szeroką skalę. Dolin takich ma być co najmniej pięć i nie ulega wątpliwości, że – biorąc pod uwagę bogaty program rozwoju morskiej energetyki wiatrowej – co najmniej jedno z nich zostanie zlokalizowane na Pomorzu.

­Wodór może być przyszłością naszej gospodarki, przyszłością dla Śląska, który powoli będzie żegnał się z węglem jako kopaliną, którą traktujemy jako produkt do spalenia i uzyskania energii. Ale także dla Pomorza w związku z planowanym rozwojem energetyki wiatrowej – mówi Adam Gawęda, poseł na sejm RP, były sekretarz stanu w Ministerstwie Energii i Ministerstwie Aktywów Państwowych.

Wodór może być z powodzeniem wykorzystywany jako potencjalny nośnik energii dla niestabilnych źródeł OZE. To bardzo istotna zaleta – zwiększanie udziału odnawialnych źródeł energii jest trendem nie tylko europejskim, ale również światowym. Trzeba więc szukać rozwiązań korzystnych dla bilansowania nowoczesnych systemów i magazynowania powstałych nadwyżek energetycznych. Przy 100-procentowym wykorzystaniu OZE (całkowita eliminacja paliw kopalnych), aż 25 do 30 proc. wytworzonej energii będzie wymagało zmagazynowania. Wodór wydaje się zatem najlepszym dostępnym rozwiązaniem.

Kolejnym fundamentalnie ważnym aspektem związanym z energetyką wodorową jest zeroemisyjność pracy wodorowych turbin oraz ogniw paliwowych: jedynym produktem ubocznym pozostaje woda destylowana lub para wodna. Dodatkowo, wodór jest bardzo wszechstronny – można go wykorzystać w różnych dziedzinach przemysłu. Motoryzacja, transport, hutnictwo, rolnictwo, przemysł petrochemiczny, przemysł stalowy – to tylko część obszarów, w których energetyka wodorowa może znaleźć skuteczne zastosowanie. Potencjał ten zauważają już samorządy, które wprowadzają m.in. jednostki komunikacji zbiorowej napędzane paliwem wodorowym. Zyskują w ten sposób podwójnie – po pierwsze wspomnianą zeroemisyjność pojazdów, a po drugie ekonomię ich eksploatowania.

A to zaledwie pierwszy krok — kolejnym może być ukierunkowanie na wodór całych gałęzi przemysłu. O potencjale wodoru eksperci porozmawiają m.in. w trakcie Kongresu 3W: Woda – Wodór – Węgiel realizowanym wspólnie z Bankiem Gospodarstwa Krajowego. IV edycja Forum Wizja Rozwoju odbędzie się już 26-27 sierpnia w Akademii Marynarki Wojennej w Gdyni.

Partnerem Generalnym IV edycji Forum Wizja Rozwoju jest PKN Orlen. Partnerzy Strategiczni: BGK, Węglokoks S.A., KGHM Polska Miedź S.A.. Partnerzy Główni: Totalizator Sportowy sp. z o.o., Energa Grupa ORLEN. Partner Główny i Partner Hackathonu: Fundacja KGHM Polska Miedź S.A. Partnerzy+: PGNiG, Fundacja State of Poland. Partnerem II Pomorskiego Forum Kół Gospodyń Wiejskich jest Fundacja Lotto.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności