Ekonomia i rynek Przewozy pasażerskie Transport miejski

Włoskie Bolzano zamawia 12 wodorowych Solarisów Urbino 12 hydrogen

Włoskie Bolzano zamawia 12 wodorowych Solarisów Urbino 12 hydrogen Fot. Solaris

Dwanaście wodorowych Solarisów trafi do włoskiego miasta Bolzano. Włosi zdecydowali się na zakup autobusów Urbino 12 hydrogen.

Przewoźnik SASA Bolzano jest pierwszym klientem, który zdecydował się na najnowszy autobus Solarisa. Energia zmagazynowana w wodorze zasila bezpośrednio układ napędowy pojazdu. Technologia wodorowa wykorzystana do produkcji elektryczności umożliwi pokonywanie autobusom jeszcze większych dystansów bez absolutnie żadnych emisji.

Bolzano silnie inwestuje w nowoczesny i czysty transport publiczny. Cieszę się, że Solaris może być częścią tego procesu, dostarczając swoje najnowsze bezemisyjne pojazdy. SASA ma już w swojej flocie nasze autobusy elektryczne. Teraz zaś Solaris i Bolzano stawiają na technologię wodorową – mówi Petros Spinaris, wiceprezes Solaris Bus & Coach S.A.

Pojazdy będą wyposażone w nowoczesne ogniwo paliwowe (60 kW) oraz baterie Solaris High Power. Bateria ładowana będzie energią pochodzącą z wodoru oraz odzyskiwaną podczas hamowania, ale będzie też możliwość podładowania jej poprzez gniazdo plug-in. Uzupełnieniem układu napędowego jest oś ze zintegrowanymi silnikami elektrycznymi (2 x 125 kW). Aby maksymalnie obniżyć zużycie energii, w pojeździe zastosowano klimatyzację z pompą ciepła CO2, która wykorzystuje ciepło wytwarzane przez ogniwo paliwowe – informuje rzecznik prasowy Solaris Bus & Coach.

Energia elektryczna powstaje w procesie odwróconej elektrolizy wody i przekazywana jest bezpośrednio do napędu. Jedynymi produktami reakcji chemicznej zachodzącej w ogniwie jest ciepło oraz para wodna. Pojazd nie generuje więc żadnych szkodliwych substancji. Autobus ma przejechać do 350 km na jednym tankowaniu- czytamy w komunikacie.

Częścią umowy jest również specjalne szkolenie przeznaczone dla kierowców i pracowników serwisu poświęcone aspektom bezpiecznego użytkowania i serwisowania pojazdów wodorowych.

O premierowej prezentacji Urbino 12 hydrogen tutaj.