NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura W Zduńskiej Woli powstanie jeden z największych terminali przeładunkowych. PKP CARGO wybrało wykonawcę

W Zduńskiej Woli powstanie jeden z największych terminali przeładunkowych. PKP CARGO wybrało wykonawcę

Redakcja
Fot. PKP CARGO

W dniu 7 czerwca 2022 r. oferta ZUE S.A. została wybrana przez PKP Cargo Terminale sp. z o.o. jako najkorzystniejszej w postępowaniu przetargowym na wykonanie zadania pn.: Wykonanie robót budowlanych „Budowa terminalu multimodalnego w Zduńskiej Woli – Karsznicach”.

Wartość złożonej przez ZUE oferty to: 101,2 mln zł netto, 124,5 mln zł brutto. Termin realizacji zadania wyznaczono na październik 2023 r.

Przypomnijmy, że docelowo Karsznice mają stać się jednym z największych terminali w Polsce. Jego przewidywane powierzchnia wynosi 23 hektary. Terminal przeładunkowy ma zostać wyposażony m.in. w dwie suwnice kolejowe z grupą 9 torów bocznicowych, plac rozładunkowy i składowy oraz towarzyszącą infrastrukturę drogową i parkingową. Docelowa pojemność obszarów składowych portu wynieść ma 4500 TEU (standardowych kontenerów dwudziestostopowych), natomiast możliwości przeładunkowe portu osiągnąć mają docelowo 220 tys. TEU rocznie. Na terenie przedsięwzięcia będzie prowadzony pełen wachlarz usług intermodalnych, m.in. przeładunek kontenerów, naczep, przewóz nadwozi wymiennych, przewóz samochodów ciężarowych, przewóz pojemników specjalnych oraz przewóz ładunków w jednostkach izotermicznych.

Pierwotnie zakładano, że pierwsze kontenery mogą zostać obsłużone w Karsznicach w 2021 r. Dziś wiadomo, że nastąpi to nie wcześniej niż w przyszłym roku. Gdy jednak obiekt ruszy będzie odpowiedzialny za obsługę logistyczną połączeń kontenerowych z Nowego Jedwabnego Szlaku, a także towarów, które przybywają drogą morską.

Przypomnijmy też, że PKP Cargo Terminale to spółka, która powstała w wyniku połączenia Centrum Logistycznego Medyka-Żurawica i Centrum Logistycznego Małaszewicze. Jej większościowym udziałowcem jest PKP Cargo.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności