NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Ukraińcy działają, aby przywrócić ruch z Przemyśla do Chyrowa. Przeprowadzono objazd techniczny

Ukraińcy działają, aby przywrócić ruch z Przemyśla do Chyrowa. Przeprowadzono objazd techniczny

Redakcja
Fot. Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa

Pracownicy Lwowskiej Obwodowej Administracji Państwowej przeprowadzili techniczny objazd linii kolejowej na przygranicznym odcinku do Niżankowic.

Pracownicy Departamentu Transportu i Komunikacji z Administracji Obwodu Lwowskiego przeprowadzili techniczne rozpoznanie stanu torowiska na odcinku Starszawa – Chyrów – Niżankowice. Był to objazd konieczny do określenia prac projektowy, a następnie przeprowadzenie rewitalizacji trasy.

Działanie te jest zgodne z zapowiedziami rządów Polski i Ukrainy. Chodzi o przywrócenie ruchu pociągów na trasie z Przemyśla do Chyrowa, a żeby było to możliwe konieczny jest remont odcinka linii nr 102.

Chęć odbudowy części linii 102 sprawi, że może zostać przywrócony ruch kolejowy na atrakcyjnym szlaku prowadzącym od Przemyśla do Chyrowa, skąd linia 108 prowadzi przez Krościenko do Ustrzyk Dolnych. Ostatni raz pociągi pasażerskie linią 102 kursowały w 1994 roku.

Jednocześnie opracowywany jest mechanizm przywrócenia połączenia kolejowego Zagórz  – Chyrów z kontynuacją trasy Niżankowice – Przemyśl – informuje Administracja Obwodowa

Jeśli doszłoby do rewitalizacji linii 102 na terenie obu krajów, ruch pasażerski mógłby zostać wznowiony po 28 latach. Warto wspomnieć, że od 2016 roku działa lokalne stowarzyszenie linia102.pl, które zabiegało wielokrotnie o podjęcie działań zmierzających do odnowienia linii.

Jak podaje Administracja Obwodowa, samorządy z Chyrowa i Dobromila, którędy przebiega omawiana linia, zadeklarowały gotowość do działania w celu przywrócenia ruchu na linii. Podczas objazdu technicznego określono zadania techniczne, jakie muszą zostać wykonane, tym samym pozwalając na określenie spodziewanego kosztu inwestycji.

Niżankowice

Fot. Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa

Fot. Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa

Fot. Lwowska Obwodowa Administracja Państwowa

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności