NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Tunel kolejowy w Sulejówku ułatwi podróże

Tunel kolejowy w Sulejówku ułatwi podróże

Redakcja
Fot. PKP PLK

W Sulejówku w al. Marszałka Józefa Piłsudskiego (droga wojewódzka 638) rozpoczęły się prace przy budowie tunelu pod linią kolejową, który zwiększy bezpieczeństwo ruchu na linii Warszawa –Terespol oraz usprawni ruch drogowy w mieście. Wykonawca przygotował teren budowy i zgromadził maszyny. Usunięto nawierzchnię drogi. Kolejno ruszają roboty związane z zabezpieczeniem toru i budową by-passu kolejowego, dzięki któremu utrzymany będzie dwutorowy ruch pociągów na czas realizacji obiektu.

Bezpieczeństwo jest priorytetem w ruchu kolejowym i każde nowe bezkolizyjne skrzyżowanie zwiększa jego poziom. Dzięki inwestycjom współfinansowanym ze środków Unii Europejskiej, mieszkańcy wielu miejscowości zyskują dodatkowo lepszą komunikację. Nowe obiekty to sprawniejszy przejazd na drugą stronę miasta bez konieczności oczekiwania przed zamkniętymi rogatkami – mówi Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury.

Na polskiej sieci kolejowej przybywa bezkolizyjnych skrzyżowań, dzięki czemu zwiększane jest bezpieczeństwo w ruchu kolejowym i drogowym . W Sulejówku, który leży na ważnej linii kolejowej wschód-zachód rozpoczęły się prace przy budowie nowego tunelu. Kolejne bezkolizyjne obiekty na Mazowszu są realizowane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. w Warce, Kobyłce i Pruszkowie – powiedział Arnold Bresch, członek Zarządu PKP Polskich Linii Kolejowych S.A.

Tunel będzie miał po jednym pasie ruchu w każdą stronę. Dla pieszych i rowerzystów przewidziano chodnik i ścieżkę rowerową. Dojście do tunelu zapewnią schody, a dla osób o ograniczonej możliwości poruszania się przewidziano windę.

Zaplanowane roboty zostały uzgodnione w rozkładzie jazdy. Utrzymany jest ruch pociągów pasażerskich i towarowych. Zakres robót wymagał zamknięcia przejazdu kolejowo-drogowego al. Marszałka Józefa Piłsudskiego dla ruchu samochodów i pieszych. Wprowadzono tymczasową organizację ruchu, którą wykonawca uzgodnił z zarządcami dróg.

Inwestycja w Sulejówku o wartości ok. 60 mln zł netto realizowana jest w ramach projektu „Poprawa bezpieczeństwa na skrzyżowaniach linii kolejowych z drogami – etap II – część wiaduktowa”. Prace zaplanowano do III kwartału 2023 r.

Zadanie jest wykonywane przez PKP Polskie Linie Kolejowe S.A. wspólnie z Województwem Mazowieckim i Miastem Sulejówek. PKP Polskie Linie Kolejowe zapewniają ok. 31 mln zł netto wartości inwestycji. Część Spółki jest współfinansowana przez Unię Europejską ze środków Funduszu Spójności w ramach Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko.

Fot. PKP PLK
Fot. PKP PLK

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności