Strona główna » Bez kategorii » TSUE: Koleje Litewskie nadużyły swojej pozycji rozbierając tory do rafinerii Orlenu

TSUE: Koleje Litewskie nadużyły swojej pozycji rozbierając tory do rafinerii Orlenu

Adrian Izydorek

Trybunał Sprawiedliwości UE podtrzymał decyzję w sprawie 20 mln euro kary nałożonej na Koleje Litewskie za rozebranie torów kolejowych łączących rafinerię Orlen Możejki z Łotwą.

TSUE podtrzymał decyzję, tzn. że Trybunał Sprawiedliwości uznał, że kara nałożona na Koleje Litewskie była uzasadniona. Chodzi o sprawę z 2008 roku, kiedy to litewska spółka kolejowa Lietuvos Geležinkelia zdemontowała tory, tym samym uniemożliwiając przejazd pociągów na 19 kilometrowym odcinku linii kolejowej prowadzącej z granicy litewsko-łotewskiej do rafinerii Orlen Możejki.

Orlen Lietuva w 1999 roku podpisał umowę z Lietuvos Geležinkeliai. Współpraca polegała na świadczeniu usług transportu kolejowego na potrzeby Orlenu na terytorium Litwy: przede wszystkim chodziło o transport z Rafinerii Możejki do terminalu w Kłajpedzie. Orlen jednak rozważał przeniesienie eksportu produktów ropopochodnych z portu w Kłajpedzie do portów w Rydze i Windawie. Orlen chciał powierzyć Kolejom Łotewskim realizację przewozów do łotewskich portów. Litwinom pomysł się nie podobał, bo po pierwsze Koleje Litewskie straciłyby klienta, a po drugie litewski port przestałby obsługiwać eksport Orlenu.

Komisja Europejska po wcześniejszym zbadaniu sprawy, 2 października 2017 roku podjęła decyzję o nałożeniu 28 mln euro kary na Koleje Litewskie za wykorzystanie swojej dominującej pozycji na litewskim rynku. Litwini skierowali się z tą decyzją do sądu. Organ sądowy TSUE zdecydował jedynie obniżyć kwotę kary do 20 068 650 euro.

Kolejnym krokiem Litwinów było wniesienie odwołania do Trybunału Sprawiedliwości w celu uchylenia wyroku. Dzisiaj padł werdykt TSUE, który zarządził że kara 20 mln euro jest zasadna, a działanie Kolei Litewskich było zdecydowanym nadużyciem pozycji.

W ogłoszonym dzisiaj wyroku Trybunał Sprawiedliwości utrzymał w mocy wyrok Sądu. Trybunał przypomniał przede wszystkim, że przewidziane w prawie Unii „nadużycie pozycji dominującej” dotyczy zachowania przedsiębiorstwa dominującego, którego skutkiem jest utrudnienie utrzymania lub rozwoju tej konkurencji. Trybunał przypomniał również, że z jego orzecznictwa wynika, iż odmowa udzielenia dostępu do infrastruktury stworzonej przez przedsiębiorstwo dominujące do celów jego własnej działalności i będącej jego własnością może stanowić nadużycie pozycji dominującej – czytamy w komunikacie TSUE.

Ostatecznie od początku 2020 roku pociągi ponownie jeżdżą na odcinku z Możejek do Renge, ponieważ pod koniec 2019 roku Koleje Litewskie zakończyły prace przy odbudowie 19 kilometrowej linii kolejowej.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności

0
Would love your thoughts, please comment.x