Strona główna » Wiadomości » Sytuacja przewozowa PKP Cargo a notowania giełdowe

Sytuacja przewozowa PKP Cargo a notowania giełdowe

Redakcja
Na zdj. siedziba PKP CARGO ul. Grójecka 17 Fot. Autorstwa Adrian Grycuk - Praca własna, CC BY-SA 3.0 pl, https://commons.wikimedia.org/w/index.php?curid=78666108

W ostatnim czasie sytuacja przewozowa PKP Cargo uległa znacznemu pogorszeniu, co miało bezpośredni wpływ na notowania giełdowe spółki. Dane za styczeń 2024 roku pokazują, że PKP Cargo przewiozło o 25,4% mniej ładunków niż w analogicznym okresie poprzedniego roku. Spadek ten jest znacznie głębszy niż u pozostałych uczestników rynku, którzy odnotowali zaledwie 6,8% spadek przewozów.

Zmniejszający się udział w rynku

Przypomnijmy, że według Urzędu Transportu Kolejowego, udział PKP Cargo w rynku przewiezionych towarów spadł do 29,80% z 34,61% rok wcześniej.

Dodatkowo, praca przewozowa, będąca miarą ilości przetransportowanego towaru i przebytej odległości, zmniejszyła się o 17,6%. Analiza tych danych ukazuje, że PKP Cargo nie tylko przewozi mniej towarów, ale i robi to na krótszych dystansach.

Skutki dla notowań giełdowych

Tak drastyczny spadek wydajności przewozowej ma bezpośrednie odzwierciedlenie w notowaniach giełdowych spółki.

W ciągu ostatniego tygodnia wartość spółki na giełdzie spadła o 2,80%, a przez ostatni miesiąc – o 12,34%. Od początku roku akcjonariusze PKP Cargo stracili już 14,27% wartości swoich inwestycji.

W skali roku, akcje spółki zanotowały spadek o 20,33%, podkreślając związek pomiędzy wydajnością operacyjną a kondycją na giełdzie.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x