NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Stadler wchodzi na azjatycki rynek metra. Dostarczy 25 pociągów

Stadler wchodzi na azjatycki rynek metra. Dostarczy 25 pociągów

Redakcja
Mat. Stadler

Stadler wygrał swój pierwszy przetarg na dostawę 25 w pełni automatycznych pociągów metra w Tajwanie.

29 sierpnia 2022 roku, konsorcjum firm ST Engineering, Stadler i Siemens Mobility, zdobyło kontrakt na budowę i wyposażenie nowej, żółtej linii metra w Kaohsiung. Kaohsiung, liczący 2,72 mln mieszkańców, jest trzecim najludniejszym miastem na Tajwanie i centrum gospodarczym na południu kraju. Obecnie pasażerowie mogą korzystać z dwóch linii – czerwonej i pomarańczowej – mając do dyspozycji 38 stacji. Linia żółta będzie liczyć 22,8 km i przewidziano na niej 23 stacje.

ST Engineering będzie odpowiedzialne za budowę i wyposażenie tuneli oraz zajezdni. Stadler dostarczy tabor, a Siemens Mobility system sterowania ruchem CBTC. Zgodnie z umową Stadler dostarczy 25 w pełni zautomatyzowanych pociągów metra. Ich produkcją zajmie się zakład w szwajcarskim St. Margrethen.

Kontrakt na dostawę 25 pociągów metra dla Kaohsiung , złożonych z trzech wagonów, jest naszym debiutem na azjatyckim rynku metra. Jesteśmy dumni, że nasze standardy jakości i niezawodność, a także doświadczenie w dostosowywaniu rozwiązań pojazdów do wymagań klientów były decydującymi kryteriami wyboru firmy Stadler. Pociągi będą nowoczesne i  wysoce energooszczędne dzięki specjalnej lekkiej aluminiowej konstrukcji i będą obsługiwane bez maszynisty, w sposób w pełni zautomatyzowany. Dodatkowo zostaną specjalnie zaprojektowane z myślą o tropikalnym i subtropikalnym klimacie Tajwanu. Pojazdy będą dostosowane do tropikalnego i subtropikalnego klimatu, z temperaturami dochodzącymi do 45 stopni, a wilgotnością sięgającą nawet 100% – mówi dr Ansgar Brockmeyer, zastępca dyrektora generalnego Grupy i wiceprezes wykonawczy ds. marketingu i sprzedaży Grupy Stadler.

To już drugi spory kontrakt Stadlera w Tajwanie. W 2019 r. producent podpisał umowę z tamtejszymi kolejami na dostawy 35 sześcioosiowych wąskotorowych lokomotyw spalinowo-elektrycznych.

W ostatnich latach Stadler wygrał duże projekty metra w Hiszpanii, Niemczech, Wielkiej Brytanii, Białorusi i USA, realizując łącznie ponad 600 pociągów.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności