Ekonomia i rynek Przewozy pasażerskie Tabor

SKM Warszawa skorzysta z dofinansowania CUPT. Spółka kupi 21 nowych pociągów

SKM Warszawa skorzysta z dofinansowania CUPT. Spółka kupi 21 nowych pociągów fot. SKM Warszawa facebook

 

CUPT podpisał dziś trzy umowy o dofinansowanie projektów drogowych i kolejowych. Wśród beneficjentów 1,2 mld zł dofinansowania znaleźli się SKM Warszawa, PKP Intercity i GDDKiA.

Z perspektywy kolei ważną inwestycją, która uzyskała dofinansowanie jest inwestycja SKM Warszawa. Mowa o projekcie pn. „Rozszerzenie potencjału przewozowego kolei metropolitalnej na terenie Warszawskiego Obszaru Funkcjonalnego – etap I”. W ramach inwestycji Spółka kupi 21 pociągów – 15 pięcioczłonowych i 6 czteroczłonowych. Pojazdy te pojadą na liniach obsługiwanych przez przewoźnika. W kwocie dofinansowania, wynoszącej 202, 7 mln zł zawierają się również prace modernizacyjne zaplecza techniczno-postojowego na Szczęśliwicach. Całość projektu, który ma zostać zrealizowany do 2020 roku to koszt 498,6 mln zł.

Wśród dofinansowanych projektów znalazł się również projekt modernizacyjny taboru PKP Intercity, o czym pisaliśmy już TUTAJ. Przewoźnik otrzyma na ten cel 402 mln zł netto. Pociągi po modernizacji będą mogły jechać z prędkością co najmniej 160 km/h i obsłużą połączenia międzyregionalne TLK/IC:

  • Szczecin – Trójmiasto – Olsztyn – (Białystok),
  • Wrocław/Zielona Góra – Poznań – Gdynia/Olsztyn – (Białystok),
  • Lublin – Kielce –Katowice – Wrocław – Zielona Góra –Szczecin – (Świnoujście).

Pieniądze z CUPT, których dotyczyły dzisiejsze umowy, zostaną przekazane również na prace drogowe. Inwestycja GDDKiA to „ Budowa drogi ekspresowej S17 Warszawa – Garwolin, odc. węzeł Lubelska – Garwolin”. Wartość inwestycji wynosi 1,25 miliarda złotych, z czego dofinansowanie unijne to 618,5 milionów złotych. Termin realizacji prac to 2019 rok.

Jak zapowiada Witold Słowik, wiceminister inwestycji i rozwoju, na dofinansowanie czeka jeszcze 9 inwestycji przewoźników kolejowych, m.in. Kolei Wielkopolskich, Kolei Mazowieckich czy Kolei Dolnośląskich.