NaKolei.pl WiadomościEkonomia i rynek 402 mln zł z CUPT – dofinansowanie na modernizację taboru PKP Intercity

402 mln zł z CUPT – dofinansowanie na modernizację taboru PKP Intercity

Redakcja

Dziś, 4 kwietnia, PKP Intercity i CUPT podpisały umowę na dofinansowanie na modernizację taboru. Mowa o 402 mln zł. To część funduszy na remont 183 wagonów oraz 20 lokomotyw elektrycznych oraz 6 lokomotyw spalinowych.

Dofinansowanie na modernizację taboru PKP Intercity: Kwota w wysokości 402 mln zł to część pieniędzy, które zostaną przeznaczone na poprawę stanu taboru Spółki. W ramach projektu „Kolej na dobre połączenia – unowocześnienie wagonów i lokomotyw dla PKP Intercity” łącznie zostanie wydanych 990, 4 mln zł.

Komisja Oceny Projektów w CUPT uznał, że inicjatywa przewoźnika, zgłoszona w ramach ubiegania się o dofinansowanie spełniło wszelkie kryteria wyboru.

Projekt inwestycyjny, realizowany przez PKP Intercity ma objąć odnowienie 183 wagonów oraz 20 lokomotyw elektrycznych. To również modernizacja 6 lokomotyw spalinowych do prowadzenia prac manewrowych na stacjach i bocznicach. Za uzyskane środki Spółka ma zamiar zakupić m.in. 6 pojazdów szynowo-drogowych do prowadzenia prac manewrowych na terenie stacji postojowych. Do zadań na liście do zrealizowania znalazły się także:

  • modernizacja bocznic kolejowych (np. instalacja systemu monitoringu CCTV na stacjach Gdynia Grabówek i Kraków Główny Zachód),
  • budowa myjni na terenie stacji postojowych Kraków Główny Zachód i Wrocław Główny.

Zakupy i modernizacja taboru, a także prace na stacjach postojowych PKP Intercity zaplanowane do 2023 roku mają pochłonąć około 7 mld zł.

Dzięki przeprowadzonym inwestycjom po 2023 roku blisko 80 proc. uruchamianych przez nas połączeń będzie zestawianych z nowego lub zmodernizowanego taboru. Na programie skorzystają wszyscy pasażerowie, ponieważ tabor PKP Intercity będzie dostosowany do potrzeb różnych grup pasażerów – mówi Marek Chraniuk, Prezes Zarządu PKP Intercity.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności