Kolej na świecie Przewozy towarowe Tabor

Siemens z nową lokomotywą. Smartron będzie kursował w Niemczech

Siemens z nową lokomotywą. Smartron będzie kursował w Niemczech fot. Siemens

Niedawno furorę robił Vectron, teraz Siemens prezentuje Smartron – nową lokomotywę, która niebawem zacznie przewóz towarów w Niemczech.

Smartron to nowa lokomotywa dla transportu towarowego w Niemczech. Siemens poinformował, że pierwsze lokomotywy mogą być zamówione przez stronę zachodnią już w II połowie tego roku. Pojazd jest gotowy do eksploatowania – został już dopuszczony do ruchu u naszych zachodnich sąsiadów.

Lokomotywa Smartron jest skonfigurowana pod kątem tras w Niemczech (mowa o przewozach towarowych). Została specjalnie zaprojektowana dla specyficznych wymagań transportowych i zapewnia wszelkie korzyści płynące ze standaryzacji.  Jak powiedziała Sabrina Soussan, prezes branży Mobility w Siemens AG: – Jest jedna standardowa wersja, jeden standardowy kontrakt i jedna standardowa cena, to idea przyświecająca nowej lokomotywie Smartron.

Specyfika lokomotywy Smartron: zbudowana na podzespołach z lokomotywy Vectron, moc 5.6 MW, prędkość maksymalna 140 km/h, eksploatacja na torze 1,435 mm, waga 83 tony. Malatura lokomotywy to kolor Capri Blue. Smartron jest zaprojektowany do zasilania z sieci 1,5-kV AC i jest wyposażony w system ciągłej komunikacji kabinowej PZB/LZB.

Smartrony będą najpierw eksploatowane na liniach niemieckich. Producent jest gotowy do przeprowadzania testów pod kątem zamówień z innych krajów. Czy te pojazdy będą cieszyć się takim zainteresowaniem jak niesłabnące na torach Vectrony? Zobaczymy. Do tej pory sprzedano już 630 Vectronów. W Polsce jeżdżą m.in. dla DB CARGO Polska i PKP CARGO.

Siemens AG (Berlin i Monachium) to globalna potęga technologiczna, która od 170 lat kojarzy się z doskonałością inżynierską, innowacyjnością, jakością i niezawodnością. Firma działa w ponad 200 państwach, koncentrując się na obszarach wydajności energetycznej, automatyzacji i cyfryzacji.