NaKolei.pl WiadomościWydarzenia i targi Rusza 20. edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Rusza 20. edycja Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu

Redakcja
Mat. PKP PLK S.A.

Bezpiecznie i zdrowo dzięki zrównoważonej mobilności – to hasło przewodnie tegorocznego Europejskiego tygodnia zrównoważonego transportu (ETZT). Motto zwraca uwagę na trudności, jakie Europa i świat odczuły w czasie pandemii COVID-19. Jest też okazją do zastanowienia się nad możliwościami zmian wynikającymi z tego bezprecedensowego kryzysu zdrowotnego. Cztery główne tematy w tym roku to zdrowie psychiczne i fizyczne, bezpieczeństwo oraz reagowanie na pandemię COVID-19.

ETZT jest kampanią zainicjowana przez Komisję Europejską w 2002 r., odbywająca się corocznie od 16 do 22 września. Jest odpowiedzią na negatywne konsekwencje nadmiernego ruchu samochodowego w miastach. Promuje zrównoważony transport, m.in. komunikację publiczną, rowerową i ruch pieszy oraz zmianę zachowań związanych z przemieszczaniem się. Punktem kulminacyjnym działań jest obchodzony 22 września Europejski dzień bez samochodu. W Polsce ETZT koordynowany jest przez Ministerstwo Infrastruktury.

Korzystaj ze zrównoważonej mobilności, dbaj o zdrowie

Obecna kampania promująca ekologiczny transport zachęca do utrzymywania dobrej kondycji fizycznej i psychicznej, a jednocześnie do odkrywania piękna własnego miasta, regionu lub kraju. Inspiruje, by wybierając środek transportu, np. w drodze do pracy, dbać o środowisko i zdrowie innych poprzez korzystanie z mobilności niskoemisyjnej lub bezemisyjnej.

Władze lokalne, placówki edukacyjne, przedsiębiorstwa i organizacje pozarządowe mogą przyłączyć się do ETZT na wiele sposobów i zgłaszać swoje inicjatywy na rzecz zrównoważonej mobilności. Do tej pory już ponad 180 miast, gmin i powiatów z Polski zadeklarowało swój udział w tym wydarzeniu na stronie.

Ministerstwo Infrastruktury zachęca do uczestnictwa w ETZT i rejestracji do końca września 2021 r. na stronie: mobilityweek.eu

Miasta i gminy Ministerstwo zaprasza również do udziału w konkursie o nagrody Ministra Infrastruktury „Polskie Nagrody Europejskiego Tygodnia Zrównoważonego Transportu”. Celem konkursu jest nagrodzenie polskich miast i gmin za inicjatywy podejmowane w ramach tegorocznej kampanii ETZT prowadzonej pod hasłem „Korzystaj ze zrównoważonej mobilności. Dbaj o zdrowie” oraz wypromowanie najlepszych praktyk i osiągnięć w jej organizacji.

Nagrody Ministra mają charakter honorowy i będą przyznawane w 4 kategoriach konkursowych:

  1. nagroda ETZT – za najlepszą kampanię lokalną – dla dużego miasta/gminy (powyżej 50 tys. mieszkańców);
  2. nagroda ETZT – za najlepszą kampanię lokalną – dla małego miasta/gminy (poniżej 50 tys. mieszkańców);
  3. nagroda ETZT – za najbardziej innowacyjne działanie, aktywność – dla miasta, gminy, grupy ludzi, organizacji pozarządowej, partnera społecznego, instytucji badawczej/dydaktycznej, władzy lokalnej/krajowej, instytucji publicznej, przedsiębiorstwa publicznego/prywatnego;
  4. wyróżnienie ETZT – dla najbardziej aktywnego województwa.
Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności