NaKolei.pl WiadomościPrawo i przetargi Rozprawa w sprawie przetargu na pociągi metra w trakcie targów Trako?

Rozprawa w sprawie przetargu na pociągi metra w trakcie targów Trako?

Wojciech Dudkowski
Fot. Metro Warszawskie

Przetarg na 37 (a w opcji do 45) składów warszawskiego metra w czerwcu ubiegłego roku wygrała czeska Skoda. Rozstrzygnięcie nie było jednak ostateczne, odwołał się od niego m.in. Siemens. Sąd jednak wyznaczył dość niefortunny termin rozprawy, wypada on bowiem… w trakcie największych w Polsce targów kolejowych.

Odwołania od wyników przetargu złożyły biorące w nim udział firmy i konsorcja – Stadler, Siemens-Newag,, a nawet zwycięska Skoda. Kwestionowano przede wszystkim planowane okresy pomiędzy przeglądami, a więc w konsekwencji żywotność całego pojazdu. Firmy zarzucają sobie nawzajem, iż liczba dni pomiędzy poszczególnymi przeglądami została obliczona wyłącznie na uzyskanie większej liczby punktów w przetargu.

Jak się dowiedzieliśmy w Metrze Warszawskim, Sąd wreszcie wyznaczył nowy termin na 24 września – bez konieczności udziału stron. Siemens wniósł jednak o jego odroczenie z uwagi na odbywające się w tym czasie targi Trako. – Wnieśliśmy do Sądu Okręgowego wniosek o przesunięcie terminu rozprawy o jeden tydzień, ponieważ wyznaczony termin wypada właśnie w dniu otwarcia targów Trako w Gdańsku – największej kolejowej imprezy targowej w Polsce. Rozprawa jest dla nas szczególnie ważna i chcielibyśmy, aby mogli być na niej kompetentni przedstawiciele naszej firmy do dyspozycji składu sędziowskiego

– wyjaśnia Witold Gadoś, dyrektor projektów pionu taborowego w Siemens Mobility.

Ciągłe przesuwanie terminów rozpraw wydłuża termin wycofania części rosyjskich wagonów serii 81, które są obecnie najstarszymi pojazdami użytkowanymi przez warszawskie metro. Nie są dostosowane do potrzeb osób niepełnosprawnych oraz nie posiadają klimatyzacji.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności