Kolej Dalekowschodnia z Grupy RŻD otrzymała zgodę na przewóz kontenerów załadowanych w wagonach węglarkach. Będą transportowane do portu we Władywostoku.
Kolej Dalekowschodnia (Дальневосточная железная дорога) otrzymały zgodę od RŻD na podpisanie umowy z portem morskim we Władywostoku, na mocy której przewoźnik będzie mógł transportować kontenery do portu przy użyciu węglarek. Rosyjskie media zwracają uwagę, że takie przewozy zostały zakazane w 2014 roku. RŻD zdecydowało się na ponowne ich wykorzystanie, ponieważ jak twierdzą – otwartych wagonów mają nadmiar, które nierzadko stoją na odstawione na bocznicy.
W tej kwestii pojawia się konflikt interesów. Przeciwko temu pomysłowi postawili się operatorzy wagonów-platform, przede wszystkim TransContainer i FESCO, którzy stwierdzili, że źle to wpłynie na rynek przewozów kontenerowych. A co więcej, dalsze wykorzystanie węglarek stworzy ryzyko wyhamowania produkcji platform.
Innego zdania jest operator Novotrans, którego flota taborowa to głównie węglarki. Według przewoźnika, przewóz kontenerów będzie miał pozytywny wpływ na wszystkich uczestników przewozów intermodalnych. „Właściciele węglarek będą mogli obniżyć stawki za udostępnienie swoich wagonów.”

