Podczas Forum Ekonomicznego w Karpaczu przedstawiciele branży kolejowej rozmawiali o szansach, perspektywach i wyzwaniach, jakie czekają kolej w najbliższych latach. Panel pod patronatem POLREGIO pt. „Renesans Kolei” poprowadził Andrzej Massel z Instytutu Kolejnictwa.
Z każdym rokiem Polacy coraz chętniej korzystają z usług kolei, w tym roku już częściej niż przed pandemią COVID-19. Potwierdzają to także statystyki – po chudych latach na początku XXI wieku w ostatnim czasie Polacy znów patrzą na kolej łaskawym okiem. Z najnowszego raportu Urzędu Transportu Kolejowego wynika, że transport kolejowy staje się poważną konkurencją nawet dla lotnictwa. Panel pod patronatem POLREGIO pt. „Renesans Kolei” poprowadził Andrzej Massel z Instytutu Kolejnictwa, a udział wzięli:
– Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu, Ministerstwo Infrastruktury,
– Artur Martyniuk, Dyrektor Generalny, Prezes POLREGIO
– Ignas Degutis, Dyrektor Finansowy, Rail Baltica, Łotwa
– Ireneusz Merchel, Prezes Zarządu, PKP Polskie Linie Kolejowe S.A.
– Maciej Dominik Olek, Dyrektor Budownictwa Kolejowego, Budimex Kolejnictwo S.A.
Uczestnicy dyskusji zgodzili się, że obecnie mamy do czynienia z realnym renesansem kolei, jako ważnego społecznie i gospodarczo środka transportu. Kolej jest tańsza od samochodu czy samolotu, a przy tym zdecydowanie bardziej ekologiczna, dlatego też Polacy chętnie się przesiadają do pociągów. Wpływ na to ma także modernizacja linii kolejowych, dworców oraz oczywiście samego taboru, dzięki czemu pasażerowie z każdym rokiem mogą podróżować w bardziej komfortowych warunkach.
Zakładamy, że trend wzrostu liczby pasażerów w dłuższej perspektywie się utrzyma. Oczywiście zależy to od wielu czynników, począwszy od ekonomicznej i ekologicznej przewagi kolei nad alternatywnymi środkami komunikacji pasażerskiej, poprzez kontynuowanie inwestycji infrastrukturalnych w szeroką siatkę połączeń i zapewnienie efektywnej liczby par pociągów, a skończywszy na jakości taboru i oferowanych usługach dla pasażerów – powiedział prezes POLREGIO Artur Martyniuk.
Polregio zaznacza, że pomimo obecnego trendu, kolej w Polsce wciąż ma olbrzymi potencjał do dalszego wzrostu. Na wyobraźnię powinien działać przykład Czech – w 2019 statystyczny mieszkaniec tego kraju podróżował koleją 18 razy, to w Polsce – tylko 8,7 razy.