Polityka

Prywatyzacja PKP Energetyka sprzeczna z interesem Państwa Polskiego

Prywatyzacja PKP Energetyka sprzeczna z interesem Państwa Polskiego Fot. PKP Energetyka

Poseł PiS Krzysztof Tchórzewski złożył interpelację poselską w sprawie procesu, przyczyn i skutków prywatyzacji spółki PKP Energetyka S.A. , oraz w sprawie budzącej kontrowersje związków zawodowych sprzedaży dla PKP S.A. – siedziby spółki PKP Energetyka przy ulicy Hożej w Warszawie.

Poseł Tchórzewski zwraca uwagę premier Ewy Kopacz oraz minister Marii Wasiak, że prywatyzacja PKP Energetyka „to jedyny przypadek w Europie, kiedy to majątek będący częścią infrastruktury kolejowej znaczenia państwowego powierza się właścicielowi prywatnemu”.

Ponadto, według Krzysztofa Tchórzewskiego PKP PLK utraci jakikolwiek wpływ na decyzje niezależnego od niej właściciela PKP Energetyka. Nowy właściciel będzie prowadził rozwój sieci przemysłowej i rozdzielczej zgodnie z własnym interesem, a nie strategią rozwoju transportu kolejowego w Polsce. Istnieje ryzyko, że za środki publiczne będą wykorzystywane będą wykorzystywane na nadmiarowe projektowanie układów przesyłowych i rozdzielczych (z zapasem na przyszłe cele komercyjne) itp.

Nie bez znaczenia jest również fakt, że PKP Energetyka będzie mogła swobodnie podwyższać stawki za dostawę energii elektrycznej trakcyjnej. Obawy te potwierdza obecna sytuacja w zakresie stawek dostępu do infrastruktury kolejowej, gdy pomimo regulacji UTK, stawki u innych niż z Grupy PKP zarządców są znacznie wyższe niż np. stawki PLK S.A.

Wiele obaw budzi także kwestia płynności ruchu, gdyż decyzją władz lub pracowników PKP Energetyki, można w każdej chwili zatrzymać ruch kolejowy na dowolny czas: „zniechęceni prywatyzacją pracownicy zostaną oddani w ręce inwestora o nieznanych celach działania, a możliwości dalszych zmian właścicielskich mogą zmierzać w całkowicie nieznanym kierunku”.

Według posła Tchórzewskiego Prywatyzacja PKP Energetyka jest sprzeczna z interesem Państwa Polskiego, dlatego żąda stanowczych wyjaśnień ze strony Minister Wasiak. Portal Nakolei.pl w pełni zgadza się z argumentacją Pana Posła i przyłącza się do tych żądań.