NaKolei.pl WiadomościTabor Premier Morawiecki i szef MON z wizytą w FPS H. Cegielski

Premier Morawiecki i szef MON z wizytą w FPS H. Cegielski

Adrian Izydorek
Fot. FPS

W Fabryce Pojazdów Szynowych H. Cegielski odbyła się wizyta przedstawicieli Rządu. Premierowi Morawieckiemu towarzyszył m.in. Minister Obrony Narodowej.

Premier Mateusz Morawiecki, Wicepremier i Minister Obrony Narodowej Mariusz Błaszczak, Wicepremier Piotr Gliński oraz Minister ds. UE Szymon Szynkowski vel Sęk złożyli dzisiaj wizytę w Fabryce Pojazdów Szynowych H. Cegielski w Poznaniu.

Mieli okazję zobaczyć specjalistyczny m.in. zmodernizowany park maszynowy przeznaczony do produkcji nowoczesnych pojazdów szynowych. FPS posiada także możliwości techniczne i organizacyjne, aby świadczyć specjalistyczne usługi, między innymi obróbkę mechaniczną (obrabiarki sterowane numerycznie – CNC), cięcie laserowe (z frezowaniem). Odwiedzili także halę produkcyjną, w której od podstaw produkujemy pociągi i modernizujemy wagony jednopokładowe we wszystkich wariantach oraz budujemy nową platformę zespołów trakcyjnych PLUS – informuje Fabryka Pojazdów Szynowych.

Warto przypomnieć, że FPS był odpowiedzialny za produkcję wagonów na potrzeby Sił Zbrojnych RP. Zakup ten został zlecony przez Ministerstwo Obrony Narodowej. Zakupem takich wagonów miały zainteresować się nawet państwa członkowskie NATO – więcej informacji.

Podczas dzisiejszej konferencji w zakładach FPS, Szef MON-u poinformował, że polski przemysł jest włączany do łańcucha dostaw i produkcji na rzecz Wojska Polskiego. Wskazał, że w zakładach Cegielskiego produkowane są elementy do Programu Wisła.

Podczas konferencji, szef rządu natomiast skrytykował poprzednie rządy za politykę wobec pracowników i zakładów pracy. Jak podkreślił:

Dzisiaj mamy w ręku politykę gospodarczą, którą staramy się w najlepszy możliwy sposób wykorzystywać dla dobra polskiego przemysłu, żeby takie perły jak Cegielski w Poznaniu odzyskiwały swój blask. Albo te perły będą coraz lepiej, coraz lepiej błyszczały na firmamencie polskiego przemysłu, polskiej gospodarki, albo popadną w ruinę, zarosną trawą, bo taka rzeczywistość grozi, jeśli Platforma Obywatelska wróciłaby do władzy – dodał premier Morawiecki.

W sierpniu 2021 roku Premier Morawiecki odbył wizytę do zakładów Pesy Bydgoszcz. Wtedy to natomiast stwierdził, że Pesa jest diamentem polskiego przemysłu.

Więcej informacji: Morawiecki: Pesa Bydgoszcz to prawdziwy diament polskiego przemysłu

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności