NaKolei.pl WiadomościKadry i ludzie Morawiecki: Pesa Bydgoszcz to prawdziwy diament polskiego przemysłu

Morawiecki: Pesa Bydgoszcz to prawdziwy diament polskiego przemysłu

Adrian Izydorek
Fot. KPRM

Premier Mateusz Morawiecki pojawił się z wizytą w zakładach Pesy Bydgoszcz. Na tle lokomotyw Gama przygotowano briefing prasowy, podczas którego Premier zaznaczył, jak kluczowym dla polskiej gospodarki jest przemysł, w tym również produkcja pojazdów szynowych.

Zakłady Pesa to gotowy materiał na scenariusz filmowy. W latach dziewięćdziesiątych, po transformacji Pesa wchodziła jako zakłady remontowe, a dzisiaj jest to jeden z wiodących producentów bardzo nowoczesnych pociągów, tramwajów, czy lokomotyw – rozpoczął Premier RP.

Jeszcze nie tak dawno Pesa Bydgoszcz znajdowała się na skraju bankructwa, pogrążona w zadłużeniach i zobowiązaniach. Było tak jeszcze do niedawna, dopiero po przejęciu przez PFR rozpoczęła się długa restrukturyzacja przedsiębiorstwa, które w końcu udało się zakończyć powodzeniem. Dzisiaj Pesa w końcu przynosi zysk.

Jeszcze kilka lat temu Pesa była na skraju bankructwa. Tej firmie groziła upadłość, a wszystkim pracownikom bezrobocie. Wystarczy sprawdzić historię co działo się raptem 5-6 lat temu. Pesie nie pomogła żadna niewidzialna ręka rynku. Pesie pomogła widzialna ręka państwa. W trudnym okresie dla Pesy i jej pracowników Polski Fundusz Rozwoju zaangażował się w restrukturyzację firmy. Zaangażował się w pomoc dla firmy. Nowa kadra zarządzająca i doskonale przeszkoleni pracownicy wyciągnęli Pesę z tego bardzo trudnego stanu. Praktycznie z bankructwa – przypominał Morawiecki. (…) Dzisiaj jest to perła Bydgoszczy. Dzisiaj jest to perła województwa kujawsko-pomorskiego. Dzisiaj jest to prawdziwy diament polskiego przemysłu – dodał.

W ostatnim czasie Pesa z powodzeniem wchodzi na kolejne zagraniczne rynki. Co więcej, miesiąc temu ogłosiła swoją strategię 2025+, gdzie zapowiedziała plany budowy pociągów hybrydowych, wodorowych oraz high-speed, czyli jednostek dużych prędkości. Więcej informacji. Warto też przypomnieć, że już za miesiąc Pesa ma zaprezentować swoją lokomotywę wodorową na targach Trako.

Pesa po tych tarapatach dzisiaj jest już na prostej. Pesa przynosi zysk. Pesa rozliczyła się ze wszystkich zobowiązań kontraktowych. Pesa zdobywa nowe rynki. Dzisiaj jesteśmy firmą na bieżąco realizująca kontrakty eksportowa w bardzo dużym stopniu, ponad 50 procentowym. Chcą nas za granicą, obsługujemy całą linię Krajów Trójmorza, ale przede wszystkim podbijamy rynki bardzo prestiżowe czyli Włochy i Niemcy. Skandynawia i Austria jeszcze przed nami – już mamy tam rozpoczęte procesy – poinformował Krzysztof Zdziarski, Prezes Zarządu Pesy.

Pesa Bydgoszcz bez wsparcia finansowego najprawdopodobniej już by nie istniała. Po latach można stwierdzić, że inwestycja ta opłaciła się. Premier podziękował pracownikom zakładu, kadrze menadżerskiej, a także posłom – Piotrowi Królowi, Łukaszowi Schreiber i Tomaszowi Latos za działanie przy wsparciu Pesy.

Jeszcze nie tak dawno temu w czasach rządów Donalda Tuska i Pani Premier Ewy Kopacz, następowała wyprzedaż majątków po to żeby zasypać dziurę budżetową. Wystarczy spojrzeć na dane – za około 60 miliardów złotych sprzedano majątek. My pomagamy wygrzebać się z tych strasznych kłopotów, tarapatów, w które polskie firmy wpadły – zakończył Premier Morawiecki.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności