NaKolei.pl WiadomościTabor Praga chce kupić nawet 200 nowych tramwajów! Z zapytaniem skierowali się do Pesy Bydgoszcz i Modertransu

Praga chce kupić nawet 200 nowych tramwajów! Z zapytaniem skierowali się do Pesy Bydgoszcz i Modertransu

Redakcja
Fot. Dopravní podnik hlavního města Prahy

Operator miejskiego transportu publicznego stolicy Czech ogłosił przetarg, w ramach którego chce kupić do 200 nowych tramwajów.

Dopravní podnik hlavního města Prahy (DPP), czyli główny operator transportu publicznego w Pradze ogłosił przetarg na zakup 40 nowych tramwajów z opcją domówienia kolejnych 160. Jest to drugi pod względem wielkości przetarg na tramwaje w Czechach. W 2005 roku Skoda wygrała postępowanie na dostawę 250 tramwajów ForCity (zamówienie warte 17 mld czeskich koron). Tym razem szacunkowa wartość całego kontraktu, czyli dostawy 200 pojazdów to 15 miliardów koron.  Na początek, zamówienie 40 pojazdów ma zostać w połowie sfinansowane ze środków czeskiego KPO.

Wszystkie tramwaje mają być niskopodłogowe, w 32 metrowym pojeździe ma zmieścić się 220 pasażerów, w tym dla 60 musi znaleźć się miejsce siedzące. Siedzenia w co najmniej 60% muszą być skierowane zgodnie z kierunkiem jazdy tramwaju, a mają to być pojazdy jednokierunkowe.

Zamawiający będzie chciał podpisać umowę ramową z wykonawcą. Przed ogłoszeniem przetargu, przeprowadzone zostały konsultacje rynkowe, w ramach których producenci mogli przedstawić wstępnie swoje oferty. Wśród zaproszonych firm znalazło się dziewięciu producentów z całego świata: Alstom, CAF, Hyundai Rotem, Modertrans Poznań, Pesa Bydgoszcz, Pragoimex, Siemens Mobility, Stadler i Skoda Transportation.

Dostawa pierwszych 20 tramwajów powinna zostać zrealizowana między 1 stycznia a 2 grudnia 2025 roku, a kolejne 20 tramwajów ma trafić do Pragi w 2026 roku. Umowa ramowa obowiązywać ma do końca 2035 roku, tym samym do tego czasu operator mógłby domawiać kolejne pojazdy u wykonawcy.

Chcemy, aby konkurs był jak najbardziej otwarty i aby jak najwięcej producentów mogło w nim uczestniczyć. Wstępne konsultacje rynkowe pokazały nam, że jest zainteresowanie na rynku. Chcielibyśmy mieć wyłonionego dostawcę i podpisaną z nim umowę w ciągu około roku, czyli najpóźniej na początku grudnia 2023 r.  – powiedział Jan Šurovský, Członek Zarządu DPP.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności