Strona główna » Wiadomości » Wydarzenia i targi » Poznański Kongres Gospodarczy – debata na temat rozwoju transportu szynowego w Polsce i Europie środkowo-wschodniej

Poznański Kongres Gospodarczy – debata na temat rozwoju transportu szynowego w Polsce i Europie środkowo-wschodniej

Redakcja
Fot. Poznański Kongres Gospodarczy

Poznański Kongres Gospodarczy odbędzie się w dniach 28-29 września w przestrzeniach Novotel Poznań Centrum i zgromadzi 150 panelistów w ramach ponad 20 paneli dyskusyjnych i debat. Organizatorzy spodziewają się ok. 1500 uczestników.

W programie II edycji Kongresu będzie można znaleźć panele dotyczące całego spektrum najważniejszych tematów dla polskiego społeczeństwa i gospodarki. Należą do nich m.in. takie debaty, jak: “Kolej na kolej. Rozwój transportu szynowego w Polsce i Europie środkowo-wschodniej”, “Energetyczna przyszłość Polski. Co zapewni nam bezpieczeństwo i nowoczesność?”, czy “Gospodarka i sprawy globalne. Wyzwania stojące przed Polską, Europą i światem.”. W pierwszy dzień PKG odbędzie się debata wyborcza, a także spotkanie z gościem specjalnym – Agnieszką Radwańską.

Jesteśmy bardzo podekscytowani, że możemy zaprosić Państwa na drugą edycję Poznańskiego Kongresu Gospodarczego – mówi Jan Zujewicz z Instytutu Poznańskiego, organizatora Kongresu – Pierwsza edycja w zeszłym roku pokazała, że takie wydarzenie jest w Poznaniu potrzebne – wzięło w nim udział prawie 1000 uczestników. – dodaje Zujewicz.

Kolej na kolej. Rozwój transportu szynowego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej

Drugiego dnia odbędzie się debata „Kolej na kolej. Rozwój transportu szynowego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej”. Ten panel ma na celu stworzenie platformy do głębokiej analizy i dyskusji na temat rozwoju transportu szynowego, który stanowi ważny element gospodarki i jest kluczowy dla przyszłości regionu. Omówione zostaną najlepsze praktyki oraz niezbędne działania, które przyczynią się do modernizacji i efektywności usług kolejowych.

W panelu wezmą udział:

 • Adam Pawlik, Prezes Zarządu Polregio,
 • Bartosz Wielgo, Specjalista w obszarze transportu, absolwent University of Bradford i stypendysta Vienna University of Economics and Business
 • Arnold Bresch, Członek Zarządu – dyrektor ds. realizacji inwestycji PKP PLK S.A.,
 • Czesław Warsewicz, Przewodniczący Rady Klastra „Luxtorpeda 2.0”,
 • Jeremi Rychlewski, Ekspert Instytutu Poznańskiego, Wydział Inżynierii Lądowej i Transportu – Politechnika Poznańska,
 • Małgorzata Kaliszewska, Pełnomocnik Zarządu ds. Komunikacji – Zarząd Portu Gdańsk, [moderacja].

Transport szynowy odgrywa kluczową rolę w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej, zarówno pod względem gospodarczym, jak i ekologicznym. Panel skupi się na rozwijającej się branży usług kolejowych na wielu poziomach i w różnych aspektach. Podczas tej dyskusji omówione będą następujące zagadnienia:

 • Perspektywy rozwoju – jakie są perspektywy i możliwości rozwoju transportu szynowego w Polsce i Europie Środkowo-Wschodniej? Jakie korzyści przynosi rozwinięty system kolejowy?
 • Rola regulatorów – jakie działania są niezbędne do podjęcia przez regulatorów, aby wspierać rozwój transportu szynowego? Jakie regulacje mogą sprzyjać konkurencyjności i efektywności usług kolejowych?
 • Zarządzanie infrastrukturą – w jaki sposób zarządcy infrastruktury mogą zmodernizować i rozbudować sieć kolejową? Jakie inwestycje są kluczowe dla poprawy dostępności i wydajności transportu szynowego?
 • Wykorzystanie technologii – jak nowe technologie, takie jak kolejne generacje pociągów i systemy zarządzania, mogą przyczynić się do rozwoju transportu szynowego?
 • Ekologia i zrównoważony rozwój – w jaki sposób transport szynowy może przyczynić się do zmniejszenia emisji CO2 i zapewnieniu zrównoważonego rozwoju w regionie?

Program wydarzenia oraz aktualności na temat PKG 2023 można znaleźć na stronie wydarzenia: www.kongres.poznanski.org.

Poznański Kongres Gospodarczy jest wydarzeniem bezpłatnym. Warunkiem uczestnictwa jest wcześniejsza rejestracja, która prowadzona jest pod adresem: https://pkg2023.konfeo.com/. W tym roku organizatorzy przygotowali także specjalną Strefę VIP. Bilety i dodatkowe informacje o Strefie VIP można pozyskać pod adresem: https://strefavip-pkg2023.konfeo.com/.

Organizatorem Poznańskiego Kongresu Gospodarczego jest Instytut Poznański – think tank zajmujący się sprawami miejskimi, samorządowymi, społecznymi i międzynarodowymi.

Podobne artykuły

0
Would love your thoughts, please comment.x