NaKolei.pl WiadomościTabor Pomorskie dokupuje kolejnego Impulsa. Newag dostarczy dwa pojazdy do końca 2023 roku

Pomorskie dokupuje kolejnego Impulsa. Newag dostarczy dwa pojazdy do końca 2023 roku

Redakcja
Mat. UMWP

W nowosądeckich zakładach NEWAG budowane są dwa pociągi, które zakupił samorząd województwa pomorskiego. W przetargu zawarta byłą jednak opcja rozszerzenia zamówienia o kolejne składy. Decyzję o skorzystaniu z prawa opcji podjął Zarząd Województwa Pomorskiego 6 grudnia 2022 r.

Uchwała Zarządu Województwa Pomorskiego dotyczy zamówienia z 23 sierpnia 2022 r. Wtedy to została podpisana umowa z firmą NEWAG na dostawę dwóch fabrycznie nowych pojazdów kolejowych o napędzie elektrycznym, przeznaczonych do obsługi wojewódzkich przewozów kolejowych. W umowie zawarta była opcja pozwalająca na zwiększenie liczby zamawianych pojazdów. I właśnie ta opcja została wykorzystana. Zamówiony został jeden pojazd, do obsługi połączeń regionalnych. Dodatkowy skład kosztować będzie 25,9 mln zł netto.

Budowa pojazdów już trwa

Z rozmów z przedstawicielami spółki NEWAG wiemy, że dostawa pierwszych dwóch zamówionych pojazdów zostanie przyśpieszona i dotrą one do nas w grudniu 2023 roku, a nie w 2024 roku. Bardzo się cieszę, że podpisaliśmy umowę z tak solidnym partnerem – mówi Mieczysław Struk, marszałek województwa pomorskiego.

W tym samym przetargu oprócz zamawianych właśnie składów samorząd województwa planuje również zakup składów dedykowanych do obsługi połączeń aglomeracyjnych. Pojazdy te będą m.in. mieć więcej par drzwi, co umożliwi szybszą wymianę pasażerów.

Warto również przypomnieć, że mija właśnie czwarty tydzień od wysłania do Zarządu PKP SKM Trójmiasto pisma, w którym zarząd województwa proponuje przejęcie od spółki projektu zakupu 10 nowych EZT. Akceptacja takiego rozwiązania pozwoliłaby na zakup nawet jeszcze 7 dodatkowych EZT w przyszłym roku i kolejnych w następnych latach. Do dzisiaj Urząd Marszałkowski nie otrzymał od PKP SKM odpowiedzi – czytamy w komunikacie.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności