Pod koniec października br., PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy ze wszystkimi wnioskodawcami, którzy złożyli i przygotowali wstępne projekty dot. realizacji czterech inwestycji w woj. mazowieckim w ramach programu Kolej Plus. PKP Polskie Linie Kolejowe podpisały umowy z Samorządem Województwa Mazowieckiego na projekty: „Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Ostrów Mazowiecka – Małkinia” oraz „Rewitalizacja linii kolejowej na odcinku Sokołów Podlaski – Siedlce”, a także z Miastem i Gminą Serock na projekt: „Budowa linii kolejowej Zegrze – Przasnysz, jako realizacja szlaku „Kolei Północnego Mazowsza” (projekt dokumentacyjny)”. Dodatkowo z Gminą Kozienice podpisano umowę na realizację projektu „Kolej w Kozienicach – likwidacja regionalnego wykluczenia komunikacyjnego”.
Oznacza to, że Kozienice mają zyskać połączenie kolejowe z Warszawą poprzez budowę nowej linii. W założeniu czas podróży z Kozienic do stolicy wyniesie około 86 minut. Wartość projektu szacuje się na kwotę 321 mln zł, w ramach czego ma powstać 24 kilometrowa nowa linia Świerże Górne – Dobieszyn – łącząca linię kolejową nr 77 z linią kolejową nr 8.
Aby w ogóle przystąpić do budowy nowego szlaku potrzebna jest dokumentacja projektowa. PKP Polskie Linie Kolejowe ogłosiły dzisiaj przetarg, w ramach którego PLK planują wyłonić wykonawcę takiej dokumentacji. Przedmiotem zamówienia jest przygotowanie dokumentacji projektowej wraz z wymaganymi prawem opinii, uzgodnień, dopuszczeń, warunków,
decyzji niezbędnymi do zrealizowania robót budowlanych.
Opracowana dokumentacja ma na celu osiągnięcie następujących parametrów eksploatacyjnych zgodnych z przyjętą kategorią linii wg. TSI:
- kategoria linii według kodów TSI: P4
- prędkość maksymalna dla: pociągów pasażerskich – 120 km/h (geometria dostosowana do prędkości 160 km/h
z lokalnymi ograniczeniami prędkości), - klasa techniczna torów 1
- dopuszczalny nacisk 221kN/oś
- skrajnia GPL-2 (zapewnia zachowanie skrajni GC, GB, GA, G2, G1),
- długość peronów 200 m,
- maksymalna długość pociągów 750 m,
- obiekty projektowane wg PN-EN 1991-2 ze współczynnikiem obciążenia α = 1,21.
Oprócz tego, dokumentacja ma dotyczyć budowy nowej stacji Kozienice w km ok. 4,360 linii kolejowej nr 77. Budowę zelektryfikowanego nowego toru łączącego linię kolejową nr 8 z linią kolejową nr 77, modernizację stacji Świerże Górne w km. ok. 12,900 LK nr 77, budowę mijanki i przystanku osobowego Głowaczów w km ok. 11,700 nowej linii kolejowej oraz modernizację układu torowego w stacji Dobieszyn.
Ponadto, wykonawca dokumentacji będzie zobowiązany, aby uwzględnić rezerwę na przystanki osobowe w miejscowości
Łuczynów w km ok. 7,500 linii kolejowej nr 77 oraz Miejska Dąbrowa w km ok. 18,700 nowej linii kolejowej.
Wykonawca będzie miał 866 dnia od dnia podpisania umowy na dostarczenie niezbędnej dokumentacji projektowej, bez której nie mogą rozpocząć się prace budowlane. Dodatkowo, przetarg przewiduje prawo opcji, która będzie polegać na pełnienie nadzoru autorskiego na etapie robót. Wtedy PKP PLK wierzą, że po zakończeniu prac nad dokumentacją, w 190 dni uda się rozstrzygnąć przetarg na rozpoczęcie prac budowlanych, wtedy to wykonawca będzie związany umową przez kolejne 441 dni, czyli do czasu dokonania odbioru końcowego nowej linii.