NaKolei.pl WiadomościPrzewozy towarowe PKP CARGO z dofinansowaniem na budowę terminala multimodalnego w Karsznicach

PKP CARGO z dofinansowaniem na budowę terminala multimodalnego w Karsznicach

MM

Zarząd Województwa Łódzkiego przeznaczy PKP CARGO 46 milionów złotych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego na budowę suchego portu w Karsznicach. Terminal ma zostać wybudowany do 2023 roku.

Na początku czerwca informowaliśmy, że PKP CARGO Terminale sp. z o.o. wybrało ZUE S.A. na wykonanie zadania pn.: Wykonanie robót budowlanych „Budowa terminalu multimodalnego w Zduńskiej Woli – Karsznicach”. Wartość złożonej przez ZUE oferty wynosi 124,5 mln zł brutto a termin realizacji zadania wyznaczono na październik 2023 r. W ostatnich dniach  Zarząd Województwa Łódzkiego poinformował o  wsparciu PKP CARGO kwotą 46 milionami złotych, które pochodzić będą z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Nie sposób państwu nie zakomunikować najważniejszej wiadomości, z jaką dziś do was przyjeżdżam. Wiadomości, na przekazaniu której zależało mi bardzo właśnie tutaj, w powiecie zduńskowolskim. Decyzją Zarządu Województwa Łódzkiego PKP Cargo otrzyma dofinansowanie z Urzędu Marszałkowskiego na budowę terminalu drogowo-kolejowego w Karsznicach. Właśnie spełnia się marzenie, które tu, w tej okolicy istniało od wielu lat. Do tej pory tych marzeń nikomu nie udało się zrealizować. Mam nadzieję, że nam się uda. Jesteśmy przed podpisaniem umowy z Zarządem PKP Cargo – mówił marszałek Grzegorz Schreiber.

Potężna inwestycja w Karsznicach to zwieńczenie kilkuletnich starań marszałka Grzegorza Schreibera. Będzie ona impulsem do rozwoju kolejowej dzielnicy Zduńskiej Woli, samego miasta oraz powiatów zduńskowolskiego i łaskiego. Ale, jak zapowiada marszałek, inwestycja ma znacznie dla całego województwa łódzkiego.

–Od wielu, wielu lat ta inwestycja była marzeniem. Samorząd miejski i powiatowy poczynił kroki, ale trzeba też jasno powiedzieć, że w tej kadencji Samorządu Wojewódzkiego uczyniono ten krok najważniejszy. Ta budowa to nie tylko szansa na rozwój powiatu, subregionu ale to jest inwestycja o charakterze strategicznym wojewódzkim, która będzie oddziaływać również na całą Polskę. W imieniu własnym i w imieniu Prezydenta i myślę, że w imieniu wszystkich mieszkańców Zduńskiej Woli i powiatu, dziękuję za doprowadzenie tej trudnej inwestycji do końca, bo wierzę w to, że po postępowaniu przetargowym niebawem będziemy mogli wszyscy obserwować jak ten port będzie powstawał. Jest to ważna rzecz i bardzo istotna rzecz z punktu widzenia całego województwa, bardzo serdecznie dziękuje panu marszałkowi –  podkreślił Paweł Szewczyk, wiceprezydent Zduńskiej Woli.

Terminal multimodalny w Karsznicach ma być jednym z największych centrów logistycznych w Polsce. Sprzyjać temu będzie położenie przy ważnej dla całej Europy linii kolejowej nr 131 oraz w bliskim sąsiedztwie trasy ekspresowej S8, a w trochę dalszym – trasy ekspresowej S14 oraz autostrad A1 i A2. Zostanie zbudowany na liczącym około 22 hektarów terenie należącym do kolei. Kontenery będą tu przeładowywane z pociągów na samochody ciężarowe  i odwrotnie.

Zabierając głos prezes zarządu PKP Cargo podziękował za zaproszenie na spotkanie.

Prezesem spółki jestem od niedawna i jest to pierwsze spotkanie, na którym mogę powiedzieć o planowanej inwestycji. Suchy port w centrum Polski, który dzięki funduszom przekazanym przez Urząd Marszałkowski będziemy mogli realizować, to dla mnie pierwsza tak ogromna inwestycja – mówił Dariusz Seliga, prezes Zarządu PKP Cargo. – To będzie krwiobieg dla tego regionu. My zrobimy wszystko, żeby tę inwestycję wykonać w możliwie krótkim czasie, bo jest nam ona bardzo potrzebna, a wręcz niezbędna, biorąc pod uwagę obecną sytuację na Ukrainie.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności