NaKolei.pl WiadomościPrzewozy towarowe PKP CARGO przewiezie węgiel dla PGE. Umowa podpisana w trybie bezprzetargowym

PKP CARGO przewiezie węgiel dla PGE. Umowa podpisana w trybie bezprzetargowym

Redakcja
Fot. PKP PLK S.A.

PGE Energia Ciepła S.A. zawarła z PKP CARGO umowę na świadczenie usługi przewozu surowców produkcyjnych transportem kolejowym do Oddziału Wybrzeże do dnia 31.01.2022 r.

Przedmiotem umowy jest węgiel w ilości maksymalnej 244 000 Mg, który będzie transportowany z kopalni i zakłady przeróbczych węgla kamiennego, leżących na Górnym Śląsku, punktów ekspedycyjnych na terenie kraju, portów morskich i przejść granicznych na bocznicę własną PGE Energia Ciepła S.A. w Gdańsku (stacja Gdańsk Nowy Port) oraz w Gdyni (stacja Gdynia Port).

Umowa z PKP CARGO została zawarta w trybie bezprzetargowym. W uzasadnieniu wskazano, iż zamawiający posiada zawartą umowę na przewozy węgla kamiennego do Oddziału Wybrzeże, obowiązującą do dnia 31.12.2021 r. Jednak z uwagi na niezależną od zamawiającego zmianę miejsca pochodzenia znacznej ilości masy węglowej z dotychczasowej tj. z Gdańskiego Portu Północnego na Górny Śląsk nastąpiło szybsze skonsumowanie wartości umowy w takim stopniu, że we wrześniu 2021 r. wartość umowy przewozowej została wyczerpana. W związku z tym podjęto wszelkie środki zapewniające usługi transportu węgla, aneksując z obecnym przewoźnikiem ww. umowę. Niemniej jednak obecny przewoźnik ma poważne problemy z należytą realizacją przedmiotu umowy – od początku sierpnia 2021 r. wykonał zaledwie ok. 60% zleconych przewozów, co powoduje, że zamawiający nie jest w stanie zapewnić usług transportu węgla na niezbędnym poziomie.

Dlatego też biorąc pod uwagę: wcześniejsze niż planowano wykorzystanie wartości umowy, brak wystarczającej realizacji przedmiotu umowy ze strony obecnego przewoźnika oraz mając na celu konieczność zapewnienia bezpieczeństwa energetycznego na Wybrzeżu, zamawiający podjął decyzję o udzieleniu zamówienia z wolnej ręki przewoźnikowi PKP CARGO S.A. na okres 4 miesięcy, tj. do czasu wyłonienia wykonawcy w postępowaniu w trybie konkurencyjnym, przy czym pierwsze usługi transportu węgla z tytułu udzielenia ww. zamówienia winny nastąpić w październiku 2021 r., a zatem nie można zachować terminów określonych dla innych trybów udzielenia zamówienia.

W uzasadnieniu podano też, że PKP CARGO S.A. ma największy potencjał przewozowy i jest w stanie zrealizować zlecenie w pełnym zakresie.

Nie podano do informacji publicznej wartości zamówienia.

Skomentuj ten artykuł

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności