NaKolei.pl WiadomościTabor Pesa pokaże lokomotywę wodorową na Trako! Mamy wizualizacje

Pesa pokaże lokomotywę wodorową na Trako! Mamy wizualizacje

Redakcja
Wiz. PESA Bydgoszcz

Podczas pierwszego dnia konferencji IMPACT – wiosenna edycja, Krzysztof Zdziarski – Prezes Zarządu PESA Bydgoszcz S.A. przedstawił plany oraz stan prac w kwestii wdrażania technologii wodorowych w transporcie kolejowym. Od dawna wiadomo, że PESA planuje być graczem, jeśli chodzi o wykorzystanie wodoru na kolei, ale dziś poznaliśmy pierwsze szczegóły z tym związane.

Według informacji, które do teraz krążyły w branży, PESA planuje premierę swojej wodorowej lokomotywy na wrześniowe targi TRAKO. Będzie to pierwszy pojazd wykorzystujący napęd wodorowy w kraju. Lokomotywa wodorowa powstaje na bazie lokomotywy manewrowej SM42. Jest realizowana we współpracy z PKN Orlen i Orlen Koltrans. Pesa pozyskała również wielu partnerów technologicznych wspierających ten projekt , m.in. ABB i TSA.

Pierwszy pojazd wodorowy w Polsce ORLEN wykorzysta do eksploatacji na terenie płockiej rafinerii. Lokomotywa będzie posiadała cztery asynchroniczne silniki o mocy po 180kW każdy, przetwornicę pomocniczą 3 x 400V, po jednym falowniku na dwa silniki trakcyjne. Do całego zestawu napędowego użyta zostanie bateria trakcyjna w technologii LTO wraz z zestawem ogniw wodorowych.

Z racji, że w kraju żadna firma nie dysponuje gotowymi ogniwami wodorowymi będącymi w użytku do transportu kolejowego, te zostały zakupione od kanadyjskiej firmy Ballard. Wraz z całą elektro-energetyką, komponenty niezbędne do budowy wodorowej części są już na terenie magazynu bydgoskiego producenta. Pozostaną jeszcze do kompletu zbiorniki wodoru.

 Lada dzień do Pesy przyjadą zbiorniki wodoru – powiedział Prezes Pesa Bydgoszcz S.A., Krzysztof Zdziarski.

Poza lokomotywą manewrową PESA planuje też w ramach rozwoju swojej oferty tworzyć regionalny tabor pasażerski z prędkością maksymalną do 160km/h wykorzystujący technologie wodorowe. Dzięki takiemu rozwiązaniu producent będzie w pełni gotowy do oferowania ekologicznego taboru dla większości przewozów kolejowych na rynku.

Poniżej prezentujemy wizualizacje opublikowane podczas dzisiejszej konferencji IMPACT.

Wiz. PESA Bydgoszcz

Wiz. PESA Bydgoszcz

Wiz. PESA Bydgoszcz

Mat. PESA Bydgoszcz

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności