Strona główna » Wiadomości » Przewozy pasażerskie » Otwock z bezpłatną komunikacją miejską

Otwock z bezpłatną komunikacją miejską

Redakcja
Fot. iotwock.info

Na początku 2023 roku w Otwocku ma zostać uruchomiona bezpłatna komunikacja miejska. 6 października 2022 Rada Miasta podjęła uchwałę w tej sprawie. Na początek planowane jest uruchomienie dwóch linii autobusowych.

Jedna linia będzie kursowała z Mlądza, przez Świder do centrum miasta i Śródborowa (i z powrotem), druga połączy osiedla Morskie Oko, Ługi, przy Chrobrego, oraz Świder z centrum. Podczas obrad prezydent Jarosław Margierski tłumaczył radnym, że mieszkańcy wielokrotnie zgłaszali do urzędu potrzebę skomunikowania wymienionych wyżej części miasta z centrum oraz z transportem kolejowym. Ponadto operator linii do Mlądza i Śródborowa – Minibus Karczew –  poinformował, że gwarantuje obsługę tylko do końca roku.

Przewidujemy uruchomienie dwóch linii autobusowych, przejazd każdą z nich zajmie ok. 50 minut. Wstępne wyznaczenie tras zostało opracowane tak, aby możliwie najskuteczniej skomunikować te miejsca i rejony Otwocka, przez które obecnie nie przebiega żadna inna trasa, a także wobec których operator linii prywatnych nie daje gwarancji, że będą funkcjonowały od dnia 1 stycznia 2023 r. Tyczy się to m.in. Mlądza, Świdra, Ługów czy osiedla „Morskie Oko”. Uruchomienie komunikacji miejskiej jest też kolejnym ważnym elementem rozwoju Otwocka, wpisującym się w działania podkreślające rekreacyjno-turystyczne walory naszego miasta – poinformował Jarosław Margielski, prezydent Otwocka na swoim profilu na Facebooku.

Według założeń autobusy miałyby kursować co godzinę od 6.00 do 22.00 zarówno w dni robocze jak też weekendy. Kwestia ta zostanie poddana dokładniejszym ustaleniom. Planowane jest przeprowadzenie konsultacji z mieszkańcami w tej sprawie. Nowa komunikacja ma być bezpłatna dla wszystkich użytkowników.

Tabor będzie składał się z 3 autobusów. Przejazdy będą bezpłatne – braliśmy pod uwagę wprowadzenie choćby minimalnych opłat za przejazd, lecz paradoksalnie wiązałoby się to z niewspółmiernie dużymi kosztami dla miasta (kasy, infrastruktura towarzysząca, systemy opłat i weryfikacji, dodatkowe etaty, itd.). Wobec tego zasadność wprowadzania opłat jest wątpliwa. W ubiegłym tygodniu Rada Miasta Otwocka podjęła stosowną uchwałę, zabezpieczając środki finansowe na zakup taboru, a dziś został ogłoszony przetarg na zakup autobusów – dodaje Jarosław Margielski.

W budżecie miasta zostały zarezerwowane środki  na zakup taboru w wysokości 1,3 mln zł. Dodatkowo 150 tys. przeznaczono na przygotowanie infrastruktury przystankowej, a 60 tys. na pokrycie kosztów ubezpieczenia.

Podobne artykuły