Infrastruktura
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Modernizacja ok. 100 km torów – prace na linii łączącej Skarżysko-Kamienną z Sandomierzem

Modernizacja ok. 100 km torów – prace na linii łączącej Skarżysko-Kamienną z Sandomierzem fot. PKP PLK

Dziś PKP PLK podpisały umowę na prace na linii łączącej Skarżysko-Kamienną z Sandomierzem. Skróci się czas przejazdów kolejowych w regionie.

PKP PLK S.A. konsekwentnie realizują projekty z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Dziś Spółka podpisała umowę na modernizację linii łączącej Skarżysko-Kamienną z Sandomierzem. Prace to m.in. modernizacja ok. 100 km torów, wymiana 25 km sieci trakcyjnej na linii, remont 22 stacji i przystanków. Inwestycja zwiększy szanse na przywrócenie regularnego ruchu pasażerskiego z Ostrowca Świętokrzyskiego do Sandomierza.

Wszelkie prace wchodzące w działania inwestycyjne to prawie 379 mln zł z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia. Będzie szybciej, bezpieczniej i korzystniej – nie tylko w regionie, ale i w ruchu międzyregionalnym. Projekt „Prace budowlane na linii kolejowej nr 25 na odcinku Skarżysko-Kamienna – Sandomierz” zrealizuje ZUE S.A. Finansowanie pochodzić będzie z Programu Operacyjnego Polska Wschodnia.

Czas przejazdu szybkich pociągów na tej trasie szacowany jest na ok. 1h 30 min, a na trasie Skarżysko-Kamienna – Ostrowiec Świętokrzyski wyniesie ok. 40 min. Pociągi osobowe pojadą z prędkością 120 km/h, a towarowe 80 km/h.

Przebudowanych zostanie 35 peronów. Prócz udogodnień takich jak lepsze oznakowanie i oświetlenie obiekty będą przystosowane dla osób niepełnosprawnych. Modernizacja obejmie stacje: Skarżysko – Kamienna, Wąchock, Starachowice Wschodnie, Kunów, Ostrowiec Świętokrzyski, Bodzechów, Jakubowice, Dwikozy oraz 14 przystanków, m.in.: Styków Iłżecki, Brody Iłżeckie, Staw Kunowski, Boksycka, Brzustowa Opa-towska, Ćmielów, Drygulec.

Roboty budowlane zaplanowano na lata 2018-2021. Projekt wpisuje się w tzw. Kolejową Magistralę Wschodnią, która usprawni komunikację między Olsztynem, Białymstokiem, Lublinem, Rzeszowem i Kielcami.

 Więcej szczegółów na stronie PKP PLK S.A.