Ekonomia i rynek Infrastruktura

Mirosław Antonowicz (PKP S.A.): ,,Mamy program funkcjonalno-użytkowy dla centrum logistycznego w Koninie”

Mirosław Antonowicz (PKP S.A.): ,,Mamy program funkcjonalno-użytkowy dla centrum logistycznego w Koninie” fot. PKP S.A.

 Jak informuje ISBnews, Mirosław Antonowicz daje znać o końcowych pracach przy planie rozwoju terminali intermodalnych. PKP S.A. działa w kwestii rozwoju logistycznego polskiej infrastruktury kolejowej.

W maju PKP S.A. podpisały z 10 firmami porozumienie ws. współpracy w obszarze logistyki. Ma to być wstęp do budowy wspólnej platformy logistycznej.

Kończymy plan rozwoju terminali intermodalnych, który – jeśli się uda – powinien mieć charakter dokumentu strategicznego wysokiej rangi i który uwzględnia już najważniejsze porty i terminale. Inicjatywa zyskała poparcie wielu podmiotów. – powiedział Antonowicz w rozmowie z ISBnews.

Wśród zakończonych działań PKP S.A. można, według słów Antonowicza, odnotować m.in. program funkcjonalno-użytkowy dla centrum logistycznego w Koninie. Trwają prace w zakresie organizacji zaplecza dla portów (lokalizacja bydgoska) oraz przy Śląskim Centrum Logistycznym czy Terminalu Sławków. Intensywne działania podejmowane są również w związku ze ,,zwiększeniem zdolności przeróbczo-przeładunkowych i eksploatacyjnych w Małaszewiczach na wschodniej granicy”. Prowadzone są rozmowy dot. lokalizacji hubu logistycznego w Polsce Centralnej. Brana pod uwagę jest Łódź i Zduńska Wola Karsznice.

“Rozszerzyliśmy w sierpniu tę platformę współpracy o 5 podmiotów, w tym m.in. Port w Elblągu. Przedsięwzięcie to należy jednak rozpatrywać w dłuższej perspektywie czasowej. To narzędzie do budowy platformy logistycznej na bazie stowarzyszenia, którego zasadniczym zadaniem będzie promocja transportu intermodalnego. Na jego podstawie w przyszłości powstanie ‘orkiestrator’.” – powiedział Antonowicz.

Prezes Krzysztof Mamiński informował wtedy, że PKP pracuje nad koncepcją zbudowania dużej organizacji, która zajęłaby się sieciowym rozwiązaniem dotyczącym projektów logistycznych i punktów przeładunkowych na terenie całego kraju.

źródło: ISBnews