NaKolei.pl WiadomościInfrastruktura Litwini chcą postawić kolejowy skaner RTG przy granicy z Białorusią

Litwini chcą postawić kolejowy skaner RTG przy granicy z Białorusią

Redakcja
Skaner RTG przy granicy z Białorusią w Małaszewiczach. Fot. Lubelski Urząd Wojewódzki

Litewski zarządca infrastruktury kolejowej ogłosił przetarg na instalację skanera do prześwietlania pociągów na stacji w Kiena, przy granicy z Białorusią. „Musimy jak najszybciej zainstalować system kontroli rentgenowskiej”.

LTG Infra (litewski odpowiednik PKP PLK) ogłosił przetarg na instalację infrastruktury systemu kontroli rentgenowskiej pociągów na stacji kolejowej Kiena.

Ze względu na sytuację geopolityczną musimy jak najszybciej zainstalować system kontroli rentgenowskiej na stacji kolejowej Kiena. Jesteśmy odpowiedzialni za montaż infrastruktury wymaganej dla sprzętu RTG, dlatego aktywnie współpracujemy z przedstawicielami Rządu, Departamentu Celnego oraz producentem sprzętu, aby zapewnić jak najszybszą realizację projektu – powiedział Karolis Sankovski, Prezes Zarządu LTG Infra.

Zdaniem Prezesa, projekt ten jest nietypowy ze względu na swoją specyfikę i terminy realizacji (zarządca liczy na jak najszybsze rozstrzygnięcie przetargu i przejście do realizacji). Dlatego też przeprowadzono dodatkowe konsultacje z uczestnikami rynku i na podstawie otrzymanych uwag Spółka miała doprecyzować specyfikacje przetargowe.

Z uwagi na wcześniej podkreślaną ważność, aby rentgen powstał jak najszybciej, dano wyłącznie 7 dni na złożenie ofert w przetargu. LTG Infra czeka na oferty do 3 listopada 2021 roku. Najprawdopodobniej warunki kontraktu będą musiały zostać ocenione przez rządową Komisję Bezpieczeństwa Narodowego. Według planów, jeszcze w tym roku dojdzie do podpisania umowy i rozpoczęcie prac.

Warto wskazać, że na przejściu granicznym w Małaszewiczach również funkcjonuje rentgen do prześwietlania wagonów towarowych. Polski rentgen swoim zasięgiem obejmuje trzy tory kolejowe, służy w celu wykrywania nielegalnych i niebezpiecznych towarów.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności