Infrastruktura
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Łącznica kolejowa Jedlicze-Szebnie -dokumentacja projektowa przedmiotem przetargu PLK

Łącznica kolejowa Jedlicze-Szebnie -dokumentacja projektowa przedmiotem przetargu PLK fot. PKP PLK

Powstanie łącznica kolejowa Jedlicze-Szebnie na Podkarpaciu. Ma poprawić komfort i sprawność podróżowania z Rzeszowa do Krosna oraz przejazdy kolejowe w kierunku Bieszczad. W ramach przetargu poszukiwany jest wykonawca dokumentacji projektowej za 2 mln zł.

Łącznica kolejowa na Podkarpaciu powstanie w ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Podkarpackiego. W ramach prac połączone zostaną linie nr 106 (Rzeszów-Jasło) i linia nr 108 (Stróże-Krościenko). Będzie to 3,5 km torów łącznicy – początek między przystankami Szebnie i Wojaszówka, koniec przed przystankiem Jedlicze Męcinka (na linii nr 108).

Wybrano już wariant budowy łącznicy. Uwzględniono w nim, zapewne ku uciesze mieszkańców, położenie torów z dala od zabudowań. Wyboru wariantu dokonano biorąc pod uwagę uwagi społeczności lokalnych w ramach sporządzanego studium wykonalności w 2017 roku.

Po wybudowaniu łącznicy podróżni będą mogli dojechać z Krosna do Rzeszowa pół godziny szybciej niż dotychczas. Pociągi przyspieszą do 100 km/h, a sama podróż będzie przebiegać sprawniej i bardziej komfortowo.

Więcej szczegółów na stronie PKP PLK S.A.