Kolej na świecie Tabor

Koleje Ukraińskie zamontują Wi-Fi w pociągach. Na początku w “pociągach dużych prędkości”

Koleje Ukraińskie zamontują Wi-Fi w pociągach. Na początku w “pociągach dużych prędkości” Fot. George Chernilevsky

Koleje Ukraińskie pracują nad wprowadzeniem dostępu do Wi-Fi w pociągach pasażerskich. Planowana jest realizacja projektu w pierwszym etapie w pociągach dużych prędkości Intercity – poinformował Wołodymyr Reznik, dyrektor ds. Technologii Informacyjnych Kolei Ukraińskich.

Jak poinformował Wołodymyr Reznik, dyrektor ds. Technologii Informacyjnych Kolei Ukraińskich, od lat mówi się o internecie w pociągach ukraińskiego przewoźnika, ale słowa nigdy nie były zamieniane w czyny. Trwają pilotażowe wdrożenia, które według niego nie mają szans na dalszy rozwój.

Naszym zadaniem jest stworzenie jakości obsługi pociągów pasażerskich. Obecnie jednym z głównych trendów jest mobilność i obecność w Internecie. Pociągi Intercity + są często wykorzystywane jako biura na kołach, dlatego w tych pociągach ważne jest przede wszystkim zapewnienie wysokiej jakości dostępu do Internetu – powiedział Wołodymyr Reznik.

Kategoria pociągów “Intercity +” w Kolejach Ukraińskich to pojazdy rozpędzające się do prędkości 160 km/h. Są to m.in. Skody (CityElefant), EZT od Hyundaia, czy również Tarpan

Wołodymyr powiedział, że Koleje Ukraińskie we współpracy z inwestorami bada obecnie nowe technologie, które mogą zapewnić wysokiej jakości szybki internet.

W ramach projektu pilotażowego planowane jest wprowadzenie Wi-Fi w pociągach dużych prędkości Intercity + na kierunku Kijów – Charków. Opracowywana jest koncepcja, która zostanie przeskalowana na wszystkie inne pociągi.

Jeśli ten projekt się powiedzie, we wszystkich pociągach wprowadzimy Wi-Fi, zapewnimy nieprzerwaną komunikację podczas całej podróży pociągów przez Ukrainę – podsumował Wołodymyr Reznik.Kongres590