NaKolei.pl WiadomościKolej na świecie Koleje Ukraińskie podpisały porozumienie z niemiecką firmą VTG w sprawie rozwoju połączeń intermodalnych

Koleje Ukraińskie podpisały porozumienie z niemiecką firmą VTG w sprawie rozwoju połączeń intermodalnych

MM
fot. FB Koleje Ukraińskie

W ramach międzynarodowych targów Transport logistic 2023 w Monachium  Koleje Ukraińskie podpisały memorandum o porozumieniu i współpracy z niemiecką firmą logistyczną VTG.

Międzynarodowe Targi Logistyki, Mobilności, IT i Zarządzania Systemami Zaopatrzenia czyli Transport logistic odbywały się w dniach 9 – 12 maja 2023 r. w Monachium. Jest to jedno z największych wydarzeń podczas którego spotykają się przedstawiciele branży logistycznej i transportowej.

W ramach targów delegacja Kolei Ukraińskich podpisała porozumienie z niemiecką firmą logistyczną VTG oraz odbyła szereg spotkań z przedstawicielami europejskich firm działających na rynku przewozów kolejowych. Zdaniem dyrektora ds. pracy handlowej i logistyki Kolei Ukraińskich Tymofija Murachowskiego współpraca z VTG będzie miała na celu rozwój połączeń intermodalnych między Ukrainą a krajami europejskimi. Taki transport ma szereg zalet dla klientów, w szczególności rytmiczność, przewidywany czas i koszt transportu oraz pozwala na integrację transportu kolejowego z terytorium Ukrainy z przestrzenią europejską.

Na początku 2023 roku Ukrzaliznycja wprowadziła usługę intermodalną, która łączy w sobie przewozy kontenerów, zestawów doczepowych oraz pociągów transportu kombinowanego w oparciu o tabor filii Lisky Transport Service Center. Rozważana jest możliwość zorganizowania takich przewozów do Polski, Rumunii, Austrii i Turcji.

Przedstawiciele Ukrzaliznycji odbyli także spotkanie z kierownictwem francuskiej firmy inżynieryjnej Alstom, podczas którego w szczególności omówiono wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań technologicznych służących integracji towarowego transportu kolejowego z systemem europejskim.

Artem Chaczaturian, stały przedstawiciel „Ukrzaliznyca” w Republice Litewskiej i krajach bałtyckich, przekazał, że omówiono także możliwości zintegrowania na Ukrainie rozwoju technologicznego hiszpańskiej firmy Tria – wagonów z systemem przesuwnym do przejścia z toru jazdy o szerokości 1435 mm na tor o szerokości 1520 mm. Na podstawie wyników negocjacji planowane jest powołanie grupy eksperckiej, która oceni perspektywy wprowadzenia tej technologii przez partnerów Ukrainy w Unii Europejskiej na granicznych przejściach kolejowych z torami 1435 mm i 1520 mm.

O wspólnych działaniach na rzecz rozwoju transportu kolejowego w Europie rozmawiano także podczas spotkań delegacji Ukrzaliznycia z przedstawicielami PKP Cargo, EP Logistics i Kolei Słoweńskich. 9 maja 2023 r. w ramach wystawy Transport logistic 2023 w Monachium Koleje Ukraińskie zgodziły się na współpracę z Kolejami Litewskimi, a także z polską firmą LAUDE SMART INTERMODAL S.A. oraz podpisała stosowne porozumienie o współpracy.

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności