Infrastruktura Kolej na świecie Przewozy pasażerskie Przewozy towarowe
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Koleje Litewskie z trójpodziałem na przewozy pasażerskie, towarowe i zarządzanie infrastrukturą

Koleje Litewskie z trójpodziałem na przewozy pasażerskie, towarowe i zarządzanie infrastrukturą fot. Koleje Litewskie

Koleje Litewskie (Lietuvos Geležinkeliai) w ramach restrukturyzacji zostaną podzielone na trzy przedsiębiorstwa. Portal zw.lt podaje, że litewski gabinet ministrów zatwierdził decyzję zapowiadanego działania przewoźnika.

Restrukturyzacja ma polegać na rozszczepieniu Spółki Koleje Litewskie na trzy przedsiębiorstwa. Będzie to podział na Spółkę zajmującą się stricte przewozami pasażerskimi, druga zajmie się przewozami towarowymi. Trzecia będzie odpowiadać za zarządzanie infrastrukturą.

Działania te mają być podjęte jeszcze w tym roku. Tak zapowiedział minister transportu na Litwie Rokas Masiulis. Zbudowany zostanie holding, na wzór działań niemieckich. Spółki powstałe przy rozdziale Kolei Litewskich będą ,,pod skrzydłem” właśnie owego holdingu.

Prezes Spółki Koleje Litewskie Mantas Bartuška zapewnia, że takie rozwiązanie pomoże w sprawniejszym i lepszym organizowaniu kolei w kraju. Przewoźnik współpracuje z PKP S.A. od 1992 roku. Spółki chcą dalej działać nad projektem Rail Baltica. O wizycie prezesa litewskiego przewoźnika w Polsce pisaliśmy tutaj: http://www.nakolei.pl/koleje-litewskie-spotkaniu-siedzibie-pkp-s-a/