NaKolei.pl WiadomościTabor Koleje Dolnośląskie z kompletem nowych hybryd

Koleje Dolnośląskie z kompletem nowych hybryd

Redakcja
Fot. Koleje Dolnośląskie

Koleje Dolnośląskie mają już komplet składów hybrydowych. Dwa ostatnie Impulsy II dotarły do przewoźnika 29 kwietnia 2022 r. To jednostki 36WEh o numerach 016 i 017.

Umowa zawarta w październiku 2020 r. w swojej podstawowej części zakładała zakup dwóch pojazdów, a w prawie opcji dodatkowe cztery sztuki. Finalnie Kolejom Dolnośląskim udało się zrealizować zamówienie w całości. Pierwsza hybryda trafiła do przewoźnika 16 września ubiegłego roku, a po ośmiu miesiącach dotarł ostatni zakontraktowany skład.

Planowo Hybrydy o numerach 016 i 017 powinny zabrać pasażerów po raz pierwszy wraz z początkiem weekendu majowego.

Przypomnijmy, że pociągi hybrydowe Impuls II produkcji nowosądeckiego Newagu kosztowały w sumie niemal 170 milionów złotych. Ekologiczna inwestycja Kolei Dolnośląskich przyspieszy podróżowanie i zwiększy jego komfort. Dolny Śląsk jest jednym z pierwszych regionów, który zdecydował się na zakup pociągów hybrydowych. Newag, producent nowego taboru, w sumie dostarczył Kolejom Dolnośląskim sześć trójczłonowych Impulsów II, z których każdy może zabrać na pokład co najmniej 315 pasażerów.

Nowe pojazdy wyróżnia dwusystemowy napęd elektryczno-spalinowy, umożliwiający obsługę każdego rodzaju tras, w tym zupełnie niezelektryfikowanych. Pociąg hybrydowy osiąga prędkość 160 km/h, poruszając się w trybie elektrycznym oraz 120 km/h w trybie spalinowym. Zastosowanie innowacyjnej technologii pozwala również na redukcję emisji spalin. Impulsy 2 składają się z trzech członów. Niskopodłogowe składy dostosowane są do potrzeb osób z ograniczoną możliwością poruszania się. Funkcjonalności taboru służyć będzie ogólnodostępny, bezprzewodowy internet, nowoczesny system informacji pasażerskiej, a także kosze do segregacji odpadów. W celu zwiększenia komfortu podróży pociągi wyposażone zostały w klimatyzację, specjalne miejsca do przewozu rowerów, gniazdka elektryczne oraz porty USB, a także podokienne stoliki. Zastosowanie innowacyjnej technologii pozwalającej na redukcję emisji spalin nie jest jedynym ekorozwiązaniem w nowych pociągach. Po raz pierwszy na świecie wykorzystano w nich technologię elektronicznego papieru jako informacji dla pasażerów, zastępując tym samym drukowane plakaty, które były dostępne w pojazdach. To rozwiązanie oszczędza energię elektryczną, dając możliwość zdalnego zarządzania wyświetlaną treścią.

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności