NaKolei.pl WiadomościWydarzenia i targi IX Kongres Rozwoju Transportu już 10 maja! Jakie znaczenie i wpływ będzie miała budowa CPK?

IX Kongres Rozwoju Transportu już 10 maja! Jakie znaczenie i wpływ będzie miała budowa CPK?

MM
VII Kongres Rozwoju Transportu. Fot. Piotr Gilarski

10 maja odbędzie się IX edycja Kongresu Rozwoju Kolei, w ramach którego poprowadzone zostaną panele dyskusyjne o roli, znaczeniu i wpływie Centralnego Portu Komunikacyjnego na gospodarkę naszego kraju. Będzie to okazja do branżowej dyskusji w szerokim gronie ekspertów z branży kolejowej, świata nauki, polityki i biznesu.

W ramach kolejnej już edycji Kongresu Rozwoju Kolei zostanie zorganizowanych cztery panele dyskusyjne z udziałem zaproszonych gości. Będzie to okazja do przeprowadzenia wieloobszarowej dyskusji poświęconej wyłącznie Centralnemu Portowi Komunikacyjnemu z uwzględnieniem komponentu kolejowego. Wokół prowadzonej inwestycji zmierzającej do powstania megalotniska narosło wiele mitów i przekłamań, realizacja inwestycji zaś wydaje się poruszać w niezbyt szybkim tempie, co prowadzi w dyskusji publicznej do sporów o zasadność budowy portu.

Globalizacja gospodarki światowej powoduje, że pojawiające się w sposób naturalny kryzysy gospodarcze coraz częściej przyjmują również formę kryzysów globalnych. Lockdown lat 2020-2021 wprowadzony w związku z wybuchem pandemii COVID-19 spowodował gwałtowne i rozległe w skutkach zerwanie globalnych łańcuchów dostaw, zmuszając do radykalnego zweryfikowania lub przedefiniowania strategii działania nie tylko wielkie światowe koncerny, ale także tysiące podmiotów gospodarczych działających co prawda w mniejszej skali, ale włączonych w system międzynarodowych przepływów ludzi i towarów. Dodatkowo trwająca wojna na Ukrainie spowodowana agresją Rosji czyni dzisiejszy świat jak nigdy dotąd mocno nieprzewidywalny. I w tych okolicznościach wydaje się, że wzmacnianie potencjału militarnego jak i również gospodarczego Polski jest kluczowe w strategii działania rządu i państwa – zaznacza przewodniczący rady Klastra „Luxtorpeda 2.0”.

W ramach IX edycji Kongresu Rozwoju Kolei zostaną omówione tematy:

 • Panel I – CPK jako największe strategiczne aktywo państwa polskiego;
 • Panel II – Megaregion CPK konkurencja czy współpraca?;
 • Panel III – CPK motorem rozwoju polskiej gospodarki;
 • Panel IV – CPK – wyzwaniem dla firm budowlano-transportowo-taborowych;

Głównym celem CPK jest stworzenie centralnego węzła transportowego, który pozwoli na efektywne połączenie różnych rodzajów transportu oraz zwiększenie konkurencyjności polskiej gospodarki na rynku międzynarodowym. Aby tak się stało niezbędne jest skuteczne zarządzanie procesem budowy i efektywnym funkcjonowaniem portu, zapewnienie optymalnych połączeń transportowych, stworzenie atrakcyjnych warunków dla inwestorów oraz zapewnienie wysokiej jakości usług.

Czy taką odpowiedzią na pojawiające się nowe zagrożenia oraz mocno zmieniające się otoczenie Polski może być projekt Centralnego Portu Komunikacyjnego który ma stać się jednym z największych i najnowocześniejszych w Europie hub-ów transportowych?

Odpowiedzi na te i inne pytania będziemy szukali w czasie XI Kongresu Rozwoju Transportu w dniu 10 maja w Łodzi. To właśnie temu celowi jest dedykowany cały dzień otwartej debaty z udziałem przedstawicieli środowisk naukowych, ekspertów, przedsiębiorców oraz przedstawicieli strony rządowej i samorządowej.

Na IX Kongres Rozwoju Transportu zostali zaproszeni Prelegenci oraz Goście, m.in.:

 • prof. dr hab. Piotr Gliński, Wiceprezes Rady Ministrów, Minister Kultury i Dziedzictwa Narodowego
 • Andrzej Adamczyk, Minister Infrastruktury
 • Waldemar Buda, Minister Rozwoju i Technologii,
 • Marcin Horała, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej, Pełnomocnik Rządu ds. CPK
 • Andrzej Bittel, Sekretarz Stanu w Ministerstwie Infrastruktury, Pełnomicnik Rządu ds. przeciwdziałania wykluczeniu komunikacyjnemu
 • Robert Telus, Minister Rolnictwa i Rozwoju Wsi
 • Jerzy Polaczek Poseł na Sejm RP, Zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury
 • Piotr Król, Poseł na Sejm RP, Zastępca przewodniczącego Sejmowej Komisji Infrastruktury
 • Karol Młynarczyk, Wojewoda Łódzki
 • Grzegorz Schreiber, Marszałek Województwa Łódzkiego
 • Mikołaj Wild, Prezes Zarządu Centralny Port Komunikacyjny
 • Adam Pawlik, Prezes Zarządu POLREGIO
 • Janusz Malinowski, Prezes Zarządu Łódzka Kolej Aglomeracyjna

Rejestracja na IX Kongres Rozwoju Kolei jest już dostępna na stronie: https://kongresrozwojutransportu.pl

 

 

 

 

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności