NaKolei.pl WiadomościKDP Hyper Poland: „Według planów jeszcze w 2019 roku rozpoczną się testy lewitacji i napędu”

Hyper Poland: „Według planów jeszcze w 2019 roku rozpoczną się testy lewitacji i napędu”

Fot. Hyper Poland

Uważa się, iż technologia hyperloop jest jednym z największych wyzwań sektora logistycznego. Wymyślona w USA przez Elona Muska, jest rozwijana w Polsce. I to w unikalny sposób- zapewniają polscy inżynierowie, którzy chcą zrewolucjonizować naszą kolej. 

Hyper Poland jako jedyna firma na świecie wypracowała sposób na to, jak przystosować istniejące, zwykłe tory kolejowe do potrzeb lewitujących, magnetycznych pojazdów kolejowych.

Opracowana w Polsce technologia ma pozwolić na to, aby w istniejących już korytarzach kolejowych zamiennie poruszały się zwykłe pociągi oraz superszybkie pociągi magnetyczne. Takie wdrożenie technologii Hyperloop ma być kilkukrotnie tańsze niż w pierwotnym pomyśle, zakładającym budowę od zera infrastruktury próżniowej- czytamy w komunikacie.

Etapy wdrożenia

Polacy proponują wdrożenie nowej technologii w kraju w trzech etapach. W pierwszej kolejności chcą oni wprowadzić do komercyjnego użytku kolej magnetyczną. Dzięki modyfikacjom infrastrukturalnym opracowanym przez inżynierów z Hyper Poland, pozwoli to na poruszanie się z prędkością 300 km/h po już istniejących liniach kolejowych.

W drugim etapie zespół chce wprowadzić dalsze modyfikacje (tworzenie transportowych rur o bardzo niskim ciśnieniu) pozwalające na osiągnięcie prędkości do 600 km/h. Ostatni etap rozwoju tej technologii to opracowanie od zera nowej infrastruktury. Pozwoli to (według inżynierów Hyper Poland) na osiągnięcie poziomu prędkości dźwięku (1200 km/h).

W poszukiwaniu finansowania

Z uwagi na nowatorski charakter tego przedsięwzięcia, potrzebne są ogromne środki finansowe na jego realizację. Dlatego też Hyper Poland szuka różnych sposobów finansowania swojej wersji technologii hyperloop.

Na brytyjskiej platformie Seedrs polski zespół prowadzi kampanię crowdfundingu udziałowego. Do tej pory udało się zebrać ponad milion złotych od kilkuset udziałowców. Kampania zakończy się na przełomie maja i czerwca-czytamy.

W międzyczasie firma Hyper Poland uzyskała spory zastrzyk finansowy od Narodowego Centrum Badań i Rozwoju – w ramach konkursu “Szybka ścieżka”. Pieniądze z NCBiRu (w kwocie 16,5 mln zł) zostaną przeznaczone na prace badawczo-rozwojowe nad napędem i zawieszeniem do wszystkich trzech etapów rozwoju technologii hyperloop. Ponadto fundusze zostaną wykorzystane do zbudowania stanowisk testowych, do badania napędu liniowego oraz lewitacji magnetycznej.

W dalszym etapie, w Żmigrodzie (k. Wrocławia) na terenie należącym do Instytutu Kolejnictwa, powstanie pełnoskalowy prototyp pojazdu oraz tor o długości ponad 500 metrów. To tam pojazd typu magrail będzie mógł się rozpędzić do 300 km/h- informują przedstawiciele Hyper Poland.

Pierwsze testy i plany na najbliższe lata

Według planów jeszcze w 2019 roku rozpoczną się testy lewitacji i napędu. Zostanie sprawdzona zgodność parametrów lewitacji oraz silnika z modelami numerycznymi. Ponadto odbędą się testy kompatybilności elektromagnetycznej. Zostaną porównane różne algorytmy sterujące silnikiem oraz testy przeciążeniowe silnika (polegające na analizie odpowiedzi toru na wymuszenia spowodowane przejazdem modelu testowego). Prace badawczo-rozwojowe w ramach grantu potrwają do połowy 2022 roku.

Hyper Poland – kto za tym stoi?

Hyper Poland nie wziął się znikąd. Firma założona przez inżynierów związanych z Politechniką Warszawską była kilkukrotnie (w latach 2016-2017) nagradzana w międzynarodowych konkursach na pojazdy hyperloop organizowanych w Los Angeles i Dubaju. Od dwóch lat zespół Hyper Poland rozwija własny projekt technologii inspirowanej hyperloopem. Wkład polskich inżynierów w rozwój tej technologii został doceniony podczas tegorocznej edycji Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach. Ekipa Hyper Poland znalazła się wśród 6 finalistów konkursu „Start-up Challenge” – wygrywając w kategorii „Tradition & Modernity”.

 

 

 

 

 

 

 

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Akceptuję Polityka prywatności