NaKolei.pl WiadomościPrzewozy pasażerskie Generał Anders upamiętniony na pociągu ŁKA. Kursuje jako Sprinter do Warszawy [ZDJĘCIA]

Generał Anders upamiętniony na pociągu ŁKA. Kursuje jako Sprinter do Warszawy [ZDJĘCIA]

Redakcja
Fot. TT / Anna Maria Anders

Samorząd Województwa Łódzkiego wraz z Instytutem Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi oraz Łódzką Koleją Aglomeracyjną, pragnąc upamiętnić zasługi gen. Władysława Andersa, który pochodził z Błoni w powiecie kutnowskim, zorganizowały w dniu 28 maja na dworcu Łódź Fabryczna premierę pociągu. Gościem honorowym wydarzenia była córka Generała, Pani Anna Maria Anders, ambasador RP we Włoszech, która podczas uroczystego chrztu nadała pociągowi nazwę „Anders”.

W ten sposób Łódzka Kolej Aglomeracyjna uczciła, przypadającą w tym roku 80. rocznicę powstania Armii Polskiej w Związku Sowieckim pod dowództwem gen. Władysława Andersa. To dzięki jego determinacji było możliwe stworzenie tej armii, wyszkolenie jej i przygotowanie do działań u boku aliantów, a następnie wejście polskich jednostek do boju w 1944 r. Generał odegrał również ogromną rolę na emigracji, gdyż jego energia integrowała środowiska patriotyczne i wciąż przypominała o sprawie polskiej na Zachodzie.

Grafika na pociągu przedstawia szlak bojowy 2. Korpusu Polskiego i bohaterskie czyny polskiego żołnierza w bitwach pod Monte Cassino, Ankoną i Bolonią. Jest wyrazem hołdu złożonym tym wszystkim, którzy wypełniając swoje zobowiązania sojusznicze, walczyli nie tylko o niepodległość Polski, ale również o wolność innych narodów.

Po uroczystej premierze pociągu otwarta została wystawa przygotowana przez Instytut Pamięci Narodowej Oddział w Łodzi pn. „W drodze na Monte Cassino”, którą można oglądać w zachodniej hali dworca do 29 czerwca br.

Pociąg ŁKA „Anders” wyruszył na trasy województwa łódzkiego, a od weekendu, jako ŁKA Sprinter, będzie jeździł na trasie do Warszawy.

To kolejny pociąg, po ŁKA „Marszałek” i ŁKA „Pogonowski”, który przybliża mieszkańcom województwa łódzkiego wybitnych Polaków i historię naszego kraju.

Fot. ŁKA

Fot. TT / Anna Maria Anders

Fot. TT / Anna Maria Anders

Fot. ŁKA

Fot. TT / Anna Maria Anders

Fot. IPN

Skomentuj ten artykuł

Podobne artykuły

Ta strona korzysta z ciasteczek aby świadczyć usługi na najwyższym poziomie. Dalsze korzystanie ze strony oznacza, że zgadzasz się na ich użycie. Rozumiem Polityka prywatności