Transport miejski

Elektrobusy Solarisa trafią do Kutna

Elektrobusy Solarisa trafią do Kutna fot. Solaris Bus & Coach S.A.

3 czerwca w Urzędzie Miasta Kutna przedstawiciele firmy Solaris Bus & Coach S.A. oraz zastępca Prezydenta Miasta Jacek Boczkaja podpisali umowę na dostarczenie 6 elektrycznych autobusów Solaris Urbino 12 electric.

Kutno zamówiło u polskiego producenta 6 nowoczesnych autobusów Solaris Urbino 12 electric. Zamówione autobusy przez MZK Kutno zostaną wyposażone w szereg elementów wpływające na komfort oraz poziom bezpieczeństwa pasażerów. Tymi udogodnieniami są m. in. układ klimatyzacji przestrzeni pasażerskiej, system monitoringu wizyjnego, energooszczędne oświetlenie LED, zamontowane w poręczach gniazda USB.  Zgodnie z zamówieniem w kwestii bezpieczeństwa pasażerów Solaris wyposaży pojazdy w system detekcji i gaszenia pożaru oraz kabiny kierowcy typu zamkniętego.

Do napędu elektrobusów posłuży centralny silnik trakcyjny o mocy 160 kW. Energia niezbędna do jego napędzania gromadzona będzie w zestawie baterii typu Solaris High Power o pojemności 116 kWh. Pojazdy zostaną przystosowane do zajezdniowego ładowania poprzez złącze plug-in, jak i szybkiego ładowania w standardzie OppCharge – poprzez pantograf opuszczany ze stacji ładującej na zamontowane na dachu pojazdu szyny kontaktowe.

Kontrakt o wartości blisko 14 milionów PLN brutto zrealizowany zostanie w dwóch transzach – 3 sztuki bezemisyjnych autobusów trafią do Kutna w marcu 2020, pozostałe 3 – w sierpniu 2020.

Dzięki podpisanej umowie, Kutno zostało 19 miastem w Polsce, do którego trafią elektryczne autobusy z Bolechowa. Ogółem, w całej Europie są to już 62 miasta, od mroźnej północy aż po gorące południe kontynentu. Łączny dystans pokonany do tej pory przez bezemisyjne pojazdy
wyprodukowane przez podpoznańskiego producenta przekroczył już 14 milionów kilometrów – informuje rzecznik prasowy Solaris.