Tabor
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-pesa

Dwa ostatnie Elfy 2 dla Kolei Śląskich przechodzą testy w Bydgoszczy

Dwa ostatnie Elfy 2 dla Kolei Śląskich przechodzą testy w Bydgoszczy Fot. NaKolei.pl

Pesa testuje dwa Elfy 2, które wkrótce trafią do Kolei Śląskich. Łącznie przewoźnik będzie dysponował 21 takimi pojazdami.

W 2016 roku Województwo Śląskie i PESA Bydgoszcz podpisały umowę na dostarczenie taboru w celu obsługi przewozów pasażerskich, wtedy to zamówiono 19 Elfów 2. Dwa dodatkowe składy Koleje Śląskie w 2017 roku domówiły korzystając z prawa opcji – na zasadzie 20% wartości zamówienia podstawowego.

Obecnie dwa domówione Elfy 2 przechodzą testy w okolicach Bydgoszczy. Po przejściu wszelkich testów pojazdy zostaną dostarczone do śląskiego przewoźnika, gdzie łącznie przewoźnik będzie dysponował 21 takimi pojazdami.

 

 

Więcej o Elfie 2 dla Kolei Śląskich

Pojazd Elf drugiej generacji wyposażony jest w rozwiązania mające ułatwić podróżowanie pasażerom o zróżnicowanych wymaganiach. Dostosowano go do potrzeb osób niepełnosprawnych, ma również przyciemniane szyby, przewijak, pojemniki na pieluchy, specjalne uchwyty do mocowania rowerów, klimatyzację, gniazdka elektryczne, toaletę próżniową w układzie zamkniętym oraz energooszczędne oświetlenie LED. W nowym „Elfie 2” jest zamykana przestrzeń dla kierownika pociągu, m.in. z zabudowanym mikrofonem umożliwiającym wygłaszanie komunikatów dla podróżnych oraz monitorem umożliwiającym podgląd z kamer wewnętrznych. Ponadto „Elf 2” posiada interkom zapewniający komunikację podróżnych z maszynistą. Pojazd wyposażony jest również w specjalny system „parkingowy” oraz urządzenia sterowania ETCS i łączności GSM-R.

W „Elfie 2” zainstalowany jest wizyjny i dźwiękowy system informacji pasażerskiej powiadamiający o trasie przejazdu.

Fot. NaKolei.pl