Infrastruktura Prawo i przetargi Transport miejski Wiadomości
Partnerzy działu
partner-dzialu-logo-blueocean

Drogie oferty na linię tramwajową we Wrocławiu

Drogie oferty na linię tramwajową we Wrocławiu Fot. Urząd Miejski we Wrocławiu

Cztery firmy są gotowe zbudować we Wrocławiu nową, prawie 4-kilometrową, linię tramwajową przez Popowice.

 

Najtańszą ofertę złożyła spółka Intercor – ponad 237 mln zł, a najdroższą Trakcja PRKiI – ponad 305 mln zł. Wszystkie oferty przekraczają kosztorys opracowany przez wrocławski urząd miejski – 182 mln zł. To oznacza, że inwestycja jest poważnie zagrożona i możliwe jest unieważnienie przetargu.

Projekt zakłada wybudowanie 7,4 km pojedynczego nowego toru, budowę i przebudowę 5,4 km dróg, 17 skrzyżowań oraz budowę 21 nowych przystanków i modernizację 10 istniejących. Tramwaj ma obsługiwać osiedla Popowice i Szczepin i ma to być także alternatywą dla trasy tramwajowej biegnącej ulicą Legnicką.

Nowa linia będzie miała początek na skrzyżowaniu ulic Dmowskiego, Władysława Jagiełły i Mieszczańskiej, potem będzie biec w kierunku most Dmowskiego, obok centrum handlowego i siedziby ZDiUM przy ul. Długiej.

Przebudowany będzie także wiadukt kolejowy, gdzie zostanie przygotowany także węzeł przesiadkowy dla osób, które do Wrocławia dojeżdżają pociągami m.in. z Jelcza i Trzebnicy. Tutaj z pociągu będą się mogli przesiąść w tramwaj lub autobus.

Od wiaduktu tramwaj będzie jechał ul. Długą, a potem wzdłuż ulicy Starogroblowej i Popowickiej. Koniec trasy wyznaczono na skrzyżowaniu ulic Pilczyckiej i Milenijnej.