Infrastruktura Kolej na świecie

Czesi rozpoczynają przebudowę trasy z Dziećmorowic do Polski

Czesi rozpoczynają przebudowę trasy z Dziećmorowic do Polski Fot. Wiki Commons

Czeski zarządca infrastruktury rozpocznie całkowitą przebudowę korytarza z Dziećmorowic przez Pietrowice Koło Karwiny aż pod granicę z Polską. Tamtejsza trasa prowadzi do stacji po polskiej stronie – Zebrzydowic.

Czesi chcą całkowicie przebudować ten dziesięciokilometrowy odcinek, tak aby usprawnić ruch kolejowy na granicy z Polską. Czeski Zarządca podpisał umowę z Strabagiem oraz OHL ŽS na kwotę 2,657 miliardów czeskich koron.

Dzięki przeprowadzeniu przebudowy pociągi przyspieszą do 100 km/h, dodatkowo na stacjach Dziećmorowice i Pietrowice Koło Karwiny zostaną przebudowane perony, powstaną tam również windy.

Przebudowa będzie również dotyczyć urządzeń sterowania ruchem kolejowym.

Wybrane konstrukcje mostów zostaną przebudowane do wymaganych parametrów. Odbudowanych zostanie sześć przejazdów kolejowych na danym odcinku, a część ich bezpieczeństwa zostanie zmodernizowana -poinformowała rzeczniczka SŽ Nela Friebová.

Projekt obejmuje również instalację nowej sieci trakcyjnej, sekcja będzie gotowa na przyszłe przejście na system prądu przemiennego. Planowany jest na lipiec 2022 r.

Mat. NaKolei.pl